Kolej na podwyżki. PKP Intercity podnosi ceny biletów. "Dostosowanie do sytuacji na rynku"

Od 13 stycznia PKP Intercity podnosi ceny. "Konieczne było urealnienie cennika oraz dostosowanie go do sytuacji rynkowej" - stwierdza spółka. Będą też nowe rabaty. Znikają za to bilety weekendowe.

Noworoczne podwyżki dosięgną też osoby podróżujące pociągiem. PKP Intercity informuje o "dostosowaniu cen biletów do aktualnej sytuacji na rynku". I wyjaśnia, że wprowadzenie nowego cennika to ekonomiczna konieczność. 

"Od ostatniej aktualizacji cen biletów istotnie zwiększyły się koszty działalności spółki - pomiędzy 2014 a 2020 rokiem wzrost w tym zakresie wyniósł ponad 30 proc. w przeliczeniu na pasażera" - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśnia PKP Intercity o ponad 140 proc. wzrosły koszty związane z remontami taboru kolejowego oraz stacji postojowych, a o 65 proc. koszty energii. "W ostatnich latach ceny biletów aktualizowali przewoźnicy regionalni. Doprowadziło to do sytuacji, w której bilety na pociągi dalekobieżne (w niektórych relacjach) były tańsze od biletów na połączenia przewoźników regionalnych operujących na tych samych trasach, którzy mieli dłuższe czasy przejazdu. Konieczne było zatem urealnienie cennika oraz dostosowanie go do sytuacji rynkowej" - wyjaśnia spółka. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Koziołek potrącony przez auto na Mazurach przeżył. Udzielono mu pomocy

PKP Intercity podaje nowe ceny biletów

Od 13 stycznia 2022 roku ceny biletów PKP się zmienią. I tak dla pociągów EIP cena do 13 stycznia wynosi 150 zł, po podwyżce wynosić będzie już 169 zł. Oznacza to wzrost o 19 zł dla pociągów takich jak Pendolino. W klasie EIC cena wzrasta ze 139 zł do 149 zł, a dla IC i TLK z 60 do 69 zł. 

Jak wyjaśnia PKP Intercity, ceny biletów podzielone będą nadal według pięciu progów, ale zmienia się wielkość rabatów - wyniosą 15, 30 i 45 proc.

2022 New Year's Eve Times Square Performances Sylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Nowe promocje w PKP. Multiprzejazd i Multiprzejazd Max

Od przyszłego czwartku PKP wprowadza też nową ofertę - Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max. "Będzie ona obowiązywała od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek i umożliwi dowolną liczbę przejazdów w tym czasie. Wybierając Multiprzejazd będzie można podróżować pociągami kategorii TLK i IC w 2. klasie za 119 zł i w 1. klasie za 159 zł. Natomiast Multiprzejazd Max obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. Bilet na podróże w 2. klasie kosztuje 239 zł, a w 1. klasie - 396 zł" - informuje firma.

Jednocześnie przestaje obowiązywać oferta biletów weekendowych. 

Pociąg PKP Intercity - zdjęcie ilustracyjne/Fot. Grażyna Marks / Agencja Gazeta Pasażerka PKP Intercity znalazła na fotelu pluskwy. Ministerstwo reaguje

Więcej o: