Rząd zapłaci nawet 42 tys. zł specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa. Janusz Cieszyński zadowolony

W wywiadzie dla "Wprost" Janusz Cieszyński przyznał, że rząd wreszcie będzie mógł płacić rynkowe stawki specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa. Maksymalna pensja zgodnie z prawem wyniesie od marca tego roku 42 tys. zł, co w ocenie polityka wciąż nie jest kwotą, którą "w tej branży można w Warszawie zaimponować".
Zobacz wideo Janusz Cieszyński gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl

Jak stwierdził Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, państwo zacznie płacić rynkowe stawki specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa. Pieniądze na wysokie wypłaty mają pochodzić z Funduszu Cyberbezpieczeństwa, a pozwoli na to ustawa, którą uchwalono w grudniu 2021 roku.

Nawet 42 tys. zł dla specjalisty od rządu

W wywiadzie dla "Wprost" polityk przyznał, że zgodnie z nowym prawem wynagrodzenia dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa zatrudnionych w urzędach w Polsce będą mogły zostać dostosowane do rynkowych standardów. Widełki płacowe mają być zależne od umiejętności oraz stanowiska pracownika, ale będą atrakcyjne.

Cieszyński przyznał, że maksymalne wynagrodzenie dla pracowników sektora publicznego w tej branży wyniesie 42 tys. złotych miesięcznie. "To jest dwudziestojednokrotność podstawy w służbie cywilnej" - przyznał pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w rozmowie z tygodnikiem. "Oczywiście to nie są pieniądze, którymi można w Warszawie, w 2022 roku, tej branży szczególnie zaimponować" - zaznaczył polityk dodając, że inżynierowie w międzynarodowych korporacjach mogą zarabiać znacznie więcej.

Więcej na temat cyberbezpieczeństwa przeczytasz na Gazeta.pl

Wyższe świadczenia mają być wypłacane w formie wysokich dodatków do pensji. Jak wymienia "Wprost", więcej zarobią specjaliści zatrudniani przez ABW, CBA, Agencję Wywiadu, Policję i Służbę Ochrony Państwa oraz bezpośrednio przez pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa i ministrów. Wyższe wynagrodzenia mają być wypłacane już od marca br.

Cieszyński dodał, że jego strategią jest, aby państwo mogło konkurować na rynku pracy oferując docelowo wszystkim specjalistom IT wynagrodzenia nie odbiegające od rynkowych standardów. 

Zarobki specjalistów zatrudnianych w sektorze publicznym

Warto przypomnieć, że oferty pracy dla doświadczonych specjalistów zatrudnianych w sektorze publicznym są często (delikatnie mówiąc) mało atrakcyjne.

W czerwcu 2021 roku głośno było m.in. o ofercie pracy od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które szukało doświadczonego, wszechstronnie uzdolnionego informatyka oferując 3,4 tys., a po zmianie od 6 do 6,4 tys. zł brutto miesięcznie. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym artykule:

Więcej o: