Polski Ład. Ulga dla samotnych rodziców - 1,5 tys. zł zamiast odliczenia procentowego

Polski Ład przyniósł zmiany w rozliczaniu ulgi dla samotnych rodziców. Zamiast rozliczenia procentowego rząd wprowadził odliczenie ulgi w wysokości 1,5 tys. zł.

Dotychczas ulga dla samotnych rodziców, była rozliczana w sposób procentowy. Takie osoby mogły rozliczać się ze swoim dzieckiem, jeśli nie uzyskało ono dochodu. W takim wypadku ich "wspólny" próg podatkowy rósł - z 85 do 171 tys. zł. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Na starych zasadach korzystały głównie te osoby, które zarabiały więcej - tłumaczyła w TVN24 Małgorzata Samborska z firmy doradczej Grant Thornton Polska. W związku z tym rząd, w ramach Polskiego Ładu, zmienił sposób rozliczenia ulgi dla samotnych rodziców. 

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (10.01)

Ulga dla samotnych rodziców. Polski Ład wprowadza zmiany

Zamiast procentowego rozliczenia od początku 2022 roku stosowane jest proste rozliczenie kwotowe. Samotni rodzice pomniejszą swój podatek o 1500 zł ulgi. 

Zastępując wspólne rozliczenie zwykłym odliczeniem od podatku, wprowadziliśmy rozwiązanie prostsze, niewiążące się z koniecznością dokonywania skomplikowanych wyliczeń, a jednocześnie korzystne dla znacznej większości osób, które z niego korzystały

- powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas sobotniej konferencji prasowej. 

Polski Ład. Kto zyska na zmianie w uldze?

Sarnowski poinformował, że na zmianie w uldze dla samotnych rodziców zyska większość samotnych rodziców. Wiceministerka Barbara Socha na Twitterze wyliczała, że samotni rodzice dzięki uldze zyskają ponad 2,6 tys. zł w ciągu roku. 

Polski Ład wprowadza nową ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1500 zł. Nowa ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci - dla wszystkich rodziców, co oznacza, że samotni od dochodów powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500+1100)

Na nowych zasadach stracą przede wszystkim osoby zarabiające powyżej 9,1 tys. zł brutto miesięcznie. Ulga nie przyniesie im bowiem żadnej korzyści - wylicza portal 300gospodarka.pl, a na starych zasadach zyskaliby około 300 zł miesięcznie. 

Więcej o: