Czy złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej? Doradca podatkowy: To ma niewielki sens

- Przy rozliczeniu rocznym u wielu osób wyjdą duże kwoty dopłaty podatku. W taki sposób ekspert od spraw podatkowych komentuje kwestię wniosków o niestosowanie ulgi dla klasy średniej.

Polski Ład zmienił sposób rozliczania podatków. Rząd podniósł kwotę wolną od podatku, wielkość składki zdrowotnej, przesunął próg podatkowy. Dość nagła zmiana przepisów sprawiła, że część osób zastanawia się, jak będzie wyglądała ich pensja. Osoby, które zarabiają nieco lepiej, są czasami zachęcane do składania u pracodawcy wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Przysługuje ona osobom, które zarabiają od 5701 do 11141 zł brutto miesięcznie. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Radosław Fogiel gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (12.01)

Ekspert odpowiada na pytanie: Czy złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej

Czy warto u pracodawcy złożyć odpowiedni wniosek?  Marek Kolibski, doradca podatkowy i partner w Kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy, cytowany przez TVN24, twierdzi, że "ma to niewielki sens". Wszystko przez zmianę przepisów, którą rząd wprowadził w weekend. Ministerstwo Finansów nakazało naliczanie składek według starego systemu.

- Rzecznik rządu tłumaczy, że właśnie po to wprowadzono rozporządzenie. Jeśli tak jest rzeczywiście, to chyba prościej byłoby, gdy po prostu Polski Ład nie przewidywał możliwości składania takiego wniosku. A nie najpierw taki wniosek wprowadził, a później rozporządzeniem spowodował, że w wielu przypadkach jest on nieskuteczny - wyjaśnia.

Polacy będą dopłacać do podatku? 

Zdaniem eksperta dzięki rozporządzeniu nikt w trakcie roku nie powinien dostać niższej wypłaty niż w ubiegłym. - W ten sposób przez rok nikt nie będzie mówił, że stracił na Polskim Ładzie. I taki jest cel - wyjaśnia.

Ekspert wyjaśnia jednak, że przy rozliczeniu rocznym u wielu osób wyjdą duże kwoty dopłaty podatku i być może wówczas minister również pomoże podatnikom, na przykład odroczy termin zapłaty.

Ministerstwo "usprawnia sposób pobierania zaliczek"

Resort finansów zmienił sposób rozliczania podatków po tym, jak część osób, w tym nauczyciele i służby mundurowe, uzyskała niższe pensje netto na początku stycznia.  "Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach podatnicy nie mieli mniejszej pensji 'na rękę', niż te wynikające z założeń programu" - stwierdzili przedstawiciele ministerstwa po wydaniu nowego rozporządzenia. 

Resort zapewnia, że dzięki nowemu sposobowi wyliczania wysokości zaliczek na podatek dochodowy, osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Mają też nie otrzymywać pomniejszonych pensji w przyszłości. 

Więcej o: