Kobiety w ciąży, które korzystają z ulgi dla klasy średniej wprowadzonej przez Polski Ład, mogą stracić do niej prawo z powodu przebywania na urlopie macierzyńskim lub zasiłku chorobowym - pisze Bankier.pl. Wiele zależeć ma od czasu rozpoczęcia korzystania z urlopu.
Jak podkreśla w rozmowie z portalem specjalistka ds. kadr i płac Sonia Sosnowska z Biura Usług Rynkowych, w przypadku kobiet w ciąży korzystających z ulgi dla klasy średniej "dużo zależy od wysokości miesięcznego przychodu lub wynagrodzenia brutto, ponieważ jest wyznacznikiem czy mamy prawo do stosowania ulgi oraz liczby miesięcy w ciągu rozpoczętego roku, podczas których kobieta skorzysta z urlopu macierzyńskiego".
Wystarczy bowiem, że pracownik nie osiągnie wymaganego progu podatkowego (przychody roczne muszą mieścić się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł), a straci prawo do ulgi i w efekcie będzie musiał zwracać otrzymany zysk (czyli maksymalnie 2 287 zł).
Więcej na temat Polskiego Ładu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
TVN24 podaje, że według Ministerstwa Finansów zasiłek macierzyński jest "przychodem z innych źródeł", tymczasem ulga może być stosowana tylko do przychodów z pracy. Sonia Sosnowska tłumaczy jednak, że "pracownica, która skorzysta z ulgi dla klasy średniej przez siedem miesięcy, ale nie osiągnie rocznie dolnego progu 68 412 zł, będzie zobligowana do jej zwrotu w rozliczeniu rocznym".
Podobnie uważa Małgorzata Samborska z Grant Thornton, na którą powołuje się TVN24. Zdaniem ekspertki zasiłek macierzyński może być jednym z "przypadków 'utraty' prawa do ulgi dla klasy średniej". Tymczasem rezygnacja z ulgi nie działa wstecz.