Ulga dla klasy średniej. Pracodawca ma "pilnować" pensji. Ekspert: Łatanie Polskiego Ładu broszurą

Ministerstwo Finansów wydało broszurę, w której radzi pracodawcom, jak stosować ulgę dla klasy średniej. Radosław Kowalski, doradca podatkowy, twierdzi, że to nakładanie na pracodawcę obowiązku, którego nie ma w ustawie. - Próba łatania Polskiego Ładu broszurą - dodaje.
Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?

Polski Ład to znacząca rewolucja w podatkach, która zawiera wiele nowych rozwiązań. Zwiększa się kwota wolna od podatku, sposób naliczania składki zdrowotnej, pojawia się też nieznana wcześniej "ulga dla klasy średniej". Dzięki niej osoby, które zarabiają nieco lepiej - ponad 5701 zł brutto miesięcznie - są chronione przed zmniejszeniem pensji przez wyższe podatki

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy powinniśmy się przywiązywać do styczniowych zasad Polskiego Ładu?

Ulga dla klasy średniej. Rząd radzi pracodawcom w ulotce

Nowe regulacje nie są do końca jasne - zarówno dla pracowników, pracodawców jak i doradców podatkowych, a nawet urzędników fiskusa. Ministerstwo Finansów postanowiło rozwiać największe wątpliwości i wydało broszurę informacyjną.

W poradniku resort twierdzi, że pracodawcy mają analizować przychody pracowników. I przestać stosować ulgę dla klasy średniej, gdy suma przychodów przekroczy ustawowy próg. 

Ekspert: Polski Ład łatany broszurą

Radosław Kowalski, doradca podatkowy, na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" przekonuje, że pracodawcy nie mają obowiązku sprawdzać, czy łączne dochody pracownika w roku przekroczyły już wskazaną w ustawie wysokość 133 692 zł. - Taki obowiązek nie wynika z przepisów - stwierdza. 

Jego zdaniem działania resortu to "próba łatania Polskiego Ładu broszurą". - Jeśli Ministerstwo Finansów chciało nałożyć takie obowiązki na płatników, to powinno zmienić ustawę - wyjaśnia.

2022 New Year's Eve Times Square Performances Sylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Jak stosować ulgę dla klasy średniej? Ten poradnik może wszystko zmienić

Co zatem mówi resort finansów o stosowaniu ulgi? Do tej pory część doradców była przekonana, że przy jej stosowaniu chodzi o poziom miesięcznych zarobków. Jeśli pensja pracownika mieści się w przedziale od 5701 do 11 141 zł miesięcznie, to za dany miesiąc trzeba zastosować ulgę dla klasy średniej. 

Poradnik resortu sprawę stawia inaczej. Właściciel firmy ma analizować dochody w ujęciu rocznym i "sprawdzać", czy wypłacona pensja nie przekroczyła górnego progu. "Pracodawco, ustalając prawo do ulgi za poszczególne miesiące, sprawdzaj, czy suma wypłaconych danemu pracownikowi przychodów z pracy na etacie nie przekracza maksymalnego limitu przychodów rocznych uprawniających do ulgi, czyli kwoty 133 692 zł. Po jego przekroczeniu przestajesz stosować u tego pracownika ulgę dla klasy średniej" - czytamy w poradniku. 

Ulga dla klasy średniejUlga dla klasy średniej Źródło: https://grantthornton.pl/publikacja/ulga-dla-klasy-sredniej-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedziec/

Ulga dla klasy średniej działa według dwóch wzorów. Stosowane są w zależności od wysokości zarobków. Dla kwoty od 68 412 zł do 102 588 zł rocznie obowiązuje jeden wzór, dla kwoty od 102 588 zł do 133 692 zł inny. Do wzoru w miejsce "x" można podstawić wyłącznie przychody z pracy lub stosunków pokrewnych (stosunek służbowy, praca nakładcza lub dochody z działalność gospodarczej rozliczane według skali podatkowej).

. Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Więcej o: