Bon turystyczny 2022. Jak aktywować przez PUE ZUS?

Bon Turystyczny obowiązuje jeszcze przez kilka miesięcy 2022 roku. Jak go aktywować? Można to zrobić przez PUE ZUS.
Zobacz wideo "Morsowanie" na Śnieżce

Bon Turystyczny pierwotnie obowiązywał do końca marca 2022 roku. Jego ważność jednak wydłużono. Prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, dzięki której Bon Turystyczny można wykorzystać do 30 września 2022 roku. 

Bon Turystyczny. Dla kogo i jak go wykorzystać?

Polski Bon Turystyczny ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności rodzice otrzymają dodatkowe 500 zł, co razem daje 1000 zł dofinansowania. Całość można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wybierając się na urlop, należy sprawdzić, czy planowane atrakcje pokrywają się z listą miejsc, które honorują bon turystyczny. Nie każde miasto w Polsce bierze udział w dofinansowaniu. Mniejsze miejscowości często nie przyjmują płatności bonem.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest jednak sporo. Wśród nich m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Bon turystyczny można aktywować przez PUE ZUS

Bon turystyczny to w praktyce 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Więcej o: