Podwyżki cen. Spółdzielnia chciała wyłączać ciepłą wodę. "Prezes chciał oszczędzić ludziom kosztów"

Spółdzielnia chciała ograniczyć mieszkańcom Jastrowia dostęp do ciepłej wody oraz prosiła ich o "racjonalne korzystanie z ciepłej wody, co umożliwi uniknięcie dużych dopłat po kwartale". Spółdzielnia tłumaczy, że "prezes chciał oszczędzić ludziom kosztów".

Z powodu podwyżek cen za metr sześcienny ciepłej wody, spółdzielnia chciała wstrzymać jej dostawy. Ogłoszenie w tej sprawie pojawiło się na terenie spółdzielni mieszkaniowej w Jastrowie w województwie wielkopolskim w poniedziałek.

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

Jastrowie. Spółdzielnia chciała zakręcić mieszkańcom kurek z ciepłą wodą  

"Zarząd Spółdzielni podjął decyzję o czasowych wyłączeniach wody ciepłej w godzinach nocnych od godziny 23 do 5 rano oraz w ciągu dnia od godziny 10 do godziny 14" - czytamy w ogłoszeniu. Dodano, że "od 1 lutego 2022 roku ustala się zaliczkową stawkę za metr sześcienny ciepłej wody w wysokości 65 zł, do końca stycznia 2022 roku będą dostarczone nowe wyliczenia".

Spółdzielnia tłumaczy, że chciała pomóc spółdzielcom - powodem był wzrost ceny za metr sześcienny ciepłej wody, która podniosły się z 51,36 zł do 80 zł. W ogłoszeniu pracownicy spółdzielni proszą też o "racjonalne korzystanie z ciepłej wody, co umożliwi uniknięcie dużych dopłat po kwartale". "Powyższe utrudnienia nie są zależne od Spółdzielni" - dodają

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Spółdzielnia wycofała się jednak ze swoich planów. - Prezes chciał oszczędzić ludziom kosztów, ale zostało to anulowane w porozumieniu z mieszkańcami - dowiedział się w sekretariacie spółdzielni portal finanse.wp.pl.

Jacek Sasin: Obniżka cen gazu dla odbiorców biznesowych

Podwyżki cen wody w niektórych miejscowościach są bezpośrednio związane z wysokimi cenami gazu. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zlecił działania, dzięki którym ceny gazu dla klientów biznesowych zostały obniżone o jedną czwartą. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo obniżyło o 25 proc. ceny gazu dla klientów biznesowych PGNiG Obrót Detaliczny.

Obniżka, która weszła w życie od 14 stycznia, będzie obowiązywać do końca lutego. Obejmie ona wszystkich odbiorców, podlegających rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w aktualnym Cenniku Gaz Dla Biznesu. Będą z niej mogły skorzystać między innymi piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe. - Skorzystanie z obniżki nie wymaga od klientów podjęcia jakichkolwiek działań, w tym zawierania dodatkowych umów - podkreślił prezes Zarządu PGNiG SA, Paweł Majewski.

Ceny paliwa gazowego uwzględniające obniżkę będą automatycznie zastosowane w rozliczeniach. - Wprowadzona obniżka dla biznesu to odpowiedź na zmieniające się ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zaopatruje się nasza spółka - powiedział prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny, Henryk Mucha. Dodał, że "jeszcze w grudniu ceny notowały rekordowe poziomy, obecnie spadły, jednak sytuacja rynkowa jest nadal bardzo niestabilna i nie można wykluczyć powrotu do trendu wzrostowego". - Zleciłem, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, należy podjąć działania, które ulżą również przedsiębiorcom - powiedział wicepremier Jacek Sasin. - Udało się to zrobić. Już od dziś obowiązywać ich będą niższe ceny - podkreślił wicepremier.

Więcej o: