Bitcoin się skończył? W dwa miesiące 600 miliardów dolarów straty. Co dalej z kryptowalutami?

Kilka procent spadku wartości w ciągu dnia? Dla posiadaczy bitcoina to codzienność. Od dwóch miesięcy cena bitcoina spada. Dziś oscyluje około 35 tysięcy dolarów, a jeszcze w listopadzie było to prawie 70 tysięcy. W ciągu ostatnich miesięcy z rynku kryptowalut odeszło około 600 miliardów dolarów.

Bitcoin od lat jest symbolem wciąż rozwijającego się rynku kryptowalut. Stał się wręcz synonimem określającym całą gałąź cyfrowych płatności. Kryptoinwestorzy nie mają jednak powodów do radości - jego cena w ostatnie dwa miesiące spadła o połowę. Czy to już moment, żeby wyprzedawać oszczędzone kryptowaluty? 

Zobacz wideo Elon Musk tweetuje, a z rynku odpływają miliardy

Bitcoin - wahania na giełdzie 

Wahanie cen na rynku kryptowalut wynika z ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Portal innpoland.pl pisze, że zdaniem analityków to efekt spadku zainteresowania inwestorów ryzykownymi operacjami. W USA rosną obawy o inflację, spodziewane jest zwiększenie podwyżek stóp procentowych przez bank centralny USA.  

Nie tylko bitcoin traci w ostatnim czasie. Inwestorzy, którzy swoje środki lokują w akcjach na giełdzie, również tracą. Największe korporacje finansowe S&P 500 i Nasdaq odnotowały ogromne tygodniowe spadki procentowe. Były to największe straty od początku pandemii w marcu 2020 roku. Wraz ze spadkiem akcji, musiały stracić również bardziej ryzykowane aktywa, jak kryptowaluty.  

Kryptowaluty. Co dalej z bitcoinem?

Bitcoin i cały rynek kryptowalut coraz częściej spotyka się z ograniczeniami ze strony rządów państw. Na początku stycznia w Holandii podniesiono temat całkowitego zakazu kryptowalut, ponieważ wpływa on na klimat i przybliża świat do katastrofy klimatycznej. Jak obliczyli naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, pojedyncza transakcja z wykorzystaniem kryptowalut takich jak bitcoin wiąże się z emisją ok. 402 kg dwutlenku węgla. Przeciętne gospodarstwo domowe emituje tyle samo CO2 przez trzy tygodnie. 

Nie wszyscy wróżą bitcoinowi upadek. Jak czytamy na innpoland.pl Goldman Sachs, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, opublikował raport, w którym przewiduje, że w ciągu najbliższych 5 lat wartość bitcoina osiągnie 100 tys. dolarów. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: