W poniedziałek rano oparty na rublu indeks MOEX spadł o około 5,9 proc. i wyniósł 3235,3 pkt - to najniższy poziom od listopada 2020 r. Natomiast od początku 2022 r. spadł o ponad 15 proc. Rosyjski indeks RTS, denominowany w dolarach, spadł w ciągu dnia o 8,1 proc. i wyniósł 113,7 pkt, a od początku bieżącego roku spadł o około 19 proc.
Rubel w stosunku do dolara stracił 2,5 proc. Jego kurs wynosił 79,17 - to najniższy wynik od listopada 2020 r. Centralny Bank Federacji Rosyjskiej zdecydował dziś o wstrzymaniu kupna twardych walut, aby złagodzić presję na rubla. Rentowność 10-letnich rosyjskich obligacji skarbowych osiągnęła poziom 9,76 proc. - najwyższego poziomu od początku 2016 r. Stopy zwrotu poruszają się odwrotnie do cen.
W ocenie rosyjskich analityków, znaczący wpływ na kurs rubla ma utrzymujące się napięcie wokół Ukrainy. Zachodnie kraje przewidują atak Rosji na sąsiednie państwo. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania podjęły decyzję o ewakuacji z Kijowa części swoich dyplomatów. Także Australia rekomendowała pracownikom swoich misji dyplomatycznych wyjazd z Ukrainy. Taka sytuacja odstrasza inwestorów, którzy tracą zaufanie do rosyjskiego rynku.
Anders Åslund, szwedzki ekonomista, starszy członek Atlantic Council oraz przewodniczący Międzynarodowej Rady Doradczej w Centrum Badań Społeczno-Ekonomicznych, wskazuje, że indeks RTS może odnotować jeszcze większe spadki. Przypomniał, że między majem a październikiem 2008 r. (w tym okresie wybuchła wojna w Gruzji, a na świecie panował kryzys gospodarczy), rosyjski indeks RTS spadł o 80 proc.
Napięta sytuacja związana z możliwą inwazją Rosji na Ukrainę odstrasza również inwestorów w naszym regionie. W poniedziałek warszawski WIG20 spadł o ponad 4,5 proc., a WIG po godz. 16:00 spadł o niemal 5 proc. Akcje JSW poszły w dół o 11 proc., Lotosu o 7,9 proc., a PKN Orlen - 6,4 proc.
Tymczasem niemiecki indeks DAX stracił 3,8 proc., a holenderski AEX prawie 3,3 proc. W poniedziałek mocne straty poniosły prawie wszystkie najważniejsze giełdy. "Panika na giełdach" - skomentował na Twitterze Tomasz Wyłuda, dyrektor Biura Doradztwa Inwestycyjnego Credit Agricole, doktor ekonomii i finansów, doradca inwestycyjny.
Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.