Ceny gazu. Kogo obejmie obniżona taryfa? Mali i średni przedsiębiorcy nie będą mogli z niej korzystać

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ochronie odbiorców gazu. Przepisy mają zapewnić ochronę przed mocnymi podwyżkami cen tego surowca. Sejm odrzucił poprawki Senatu, a zatem mali i średni przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać z obniżonych taryf gazowych.

Na biurko prezydenta trafiły wczoraj dwie ustawy. Pierwsza dotyczy czasowej obniżki VAT na niektóre towary. Zgodnie z tą ustawą od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność i napoje, na gaz ziemny czy nawozy, zostanie obniżona z 5 proc. do zera. Obniżony zostanie również VAT na energię cieplną i elektryczną (do 5 proc.) oraz paliwa silnikowe (do 8 proc.). Sejm odrzucił poprawki Senatu do tej ustawy.

Rolnictwo (zdjęcie ilustracyjne) Ustawy o czasowej obniżce VAT i ochronie odbiorców gazu podpisane przez Dudę

Ochrona przed podwyżkami cen gazu nie dla przedsiębiorców

Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców gazu, która przewiduje m.in. zamrożenie cen tego paliwa w 2022 r. To element tarczy antyinflacyjnej 2.0. Zgodnie z tą ustawą, odbiorcy wrażliwi, w tym szkoły, szpitale i domy pomocy społecznej będą mogli korzystać z taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na 2022 rok.

Więcej informacji o tarczy antyinflacyjnej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdjęcie ilustracyjne: pączki Tłusty czwartek. Drogie pączki przez drogi gaz i prąd. "Nie do wytrzymania"

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do tej ustawy, wśród nich tę o poszerzeniu grupy podmiotów, które mogą korzystać z preferencyjnych taryf gazowych. Sejm przyjął jedynie poprawki Senatu o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.

Oznacza to, że mikro, mali i średni przedsiębiorcy nie zostaną objęci ochroną.

Zgodnie z ustawą z preferencyjnych stawek skorzystają:

  • podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej oraz jednostki organizacyjne pomocy społecznej
  • noclegownie i ogrzewalnie
  • jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej
  • podmioty systemu oświaty, uczelnie i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą (a także inne instytucje, które realizują zadania polegające na działalności dydaktycznej i naukowo - badawczej)
  • podmioty prowadzące żłobki i przedszkola, kościoły i inne związki wyznaniowe
  • podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną
  • ochotnicze straże pożarne i spółdzielnie socjalne w zakresie ich podstawowej działalności

***

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Zobacz wideo Ceny regulowane? Jachira cytuje internautów: "0,7 litra Wyborowej po 10 zł po okazaniu legitymacji suwerena", "Chcę Pegasusa za 29,99 zł/miesięcznie"
Więcej o: