Polacy nie wierzą, że żywność stanieje przez niższy VAT. "Wiedzą, co się dzieje"

- Sam fakt obniżenia VAT na produkty objęte obecnie 5 proc. stawką tego podatku może spowolnić wzrost cen, ale nie musi przełożyć się na ich zmniejszenie odpowiednio o 5 proc. Tak o zmianie przepisów, które mają obniżyć ceny żywności od lutego - mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu. Wyjaśnia, że Polacy mogą nie zauważyć spadku cen żywności. Większość ankietowanych Polaków nie wierzy, że niższy VAT obniży ceny żywności.

Ponad 66 proc. aktywnych konsumentów uważa, że ceny w sklepach realnie nie zmniejszą się przez zapowiadaną od lutego br. obniżkę VAT-u na żywność. Przeciwnego zdania jest 15 proc. badanych, a 18 proc. nie ma w tej kwestii zdania - wynika z badania Uce Research i Grupy BLIX. 

O tym, że ceny spadną, przekonuje rząd. Zgodnie z przyjętą ustawą od 1 lutego VAT na żywność będzie mniejszy o 5 punków procentowych. Zdecydowana większość artykułów będzie obciążona zerową stwaką. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Polska jest gotowa na cyberataki? Minister Ociepa wyjaśnia

Polacy boją się drożyzny. Obniżka VAT może co najwyżej "nieco powstrzymać podwyżki"

- Wynik blisko 70 proc. nie dziwi. Konsumenci widzą, co dzieje się na rynku i nie bardzo wierzą w to, że ceny spadną. Zdają sobie sprawę z tego, że to, ile płacimy za poszczególne towary w sklepach, nie do końca jest zależne od woli sprzedawców. Klienci wiedzą, że wynika to z szeregu innych czynników, które obecnie są dość nieprzewidywalne - komentuje dr Krzysztof Łuczak, współautor badania z Grupy BLIX cytowany przez agencję Monday. 

Dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreśla z kolei, że Polacy już od kilku miesięcy obserwują rosnące ceny nie tylko żywności, ale również surowców i materiałów służących do jej produkcji, oraz energii czy transportu. - Doświadczenia Polaków z codziennych zakupów są potwierdzane przez dane dotyczące inflacji. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według danych GUS, wzrosły o 8,6 proc. w grudniu 2021 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 roku, przy wzroście cen towarów - o 9,0 proc. i usług - o 7,6 proc. W przypadku nośników energii to skok o 14,3 proc., a paliwa potrzebne do napędzania prywatnych środków transportu zdrożały aż o 32,9 proc. - wylicza. 

Wzrost kosztów produkcji jest - zdaniem konsumentów - na tyle wysoki, że obniżka VAT na żywność może co najwyżej nieco powstrzymać podwyżki cen.

Ekspert: Niższy podatek może obniżyć wzrost cen. Ale te mogą wzrosnąć przez wyższe koszty

Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, wyjaśnia, że Polacy mogą nie zauważyć spadku cen żywności. - Sam fakt obniżenia VAT na produkty objęte obecnie 5 proc. stawką tego podatku, może spowolnić wzrost cen, ale nie musi przełożyć się na ich zmniejszenie odpowiednio o 5 proc. Należy wziąć pod uwagę, iż wzrost kosztów, którego doświadczamy, dotyczy wszystkich kategorii produktów i usług oraz ma charakter ciągły i niezwykle dynamiczny. Dlatego też obniżki w sklepach w jednym momencie mogą być i zapewne będą w większości przypadków zniwelowane przez stały wzrost cen związany z kosztami wytworzenia, transportu i energii elektrycznej - mówi 

Klienci nie wierzą w zapewnienia polityków, co stwierdza dr Andrzej Maria Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego. Jak zaznacza ekspert, stosunkowo powszechne jest przekonanie, że inflacja postąpi szybciej niż skutki zdjęcia VAT-u z żywności i innych produktów podstawowych. Polacy wiedzą też, że poluzowanie składników ceny skłoni handlowców do odbudowy marży handlowej. Ta ostatnia jest redukowana rosnącymi kosztami stałymi - podatkami, a także urzędowymi zasadami konstruowania płacy i nie tylko.

- Cena netto na półce nie bierze się z arbitralnej decyzji sprzedawcy, a jest wynikiem złożonego i dynamicznego procesu, na który detaliści i hurtownicy mają ograniczony wpływ. Niektórzy eksperci prognozują również, iż część podmiotów łańcucha dostaw może także próbować zwiększyć swoją rentowność, wykorzystując obniżkę VAT-u. Problemem jest też różnicowanie warunków sprzedaży przez część producentów w zależności od kanału sprzedaży, co niejednokrotnie dyskryminuje mniejsze i niezależne formaty handlowe. Wszystkie te czynniki, oprócz ciągłego wzrostu kosztów, zapewne zniwelują efekt obniżonego VAT-u, odczuwany przez konsumenta - dodaje wiceprezes PIH.

Z kolei Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, zwraca uwagę na sceptycyzm sporej części społeczeństwa wobec skuteczności zapowiadanej zmiany podatkowej. Takie podejście wynika prawdopodobnie z faktu, iż jest to rozwiązanie nowe, jeszcze nieprzetestowane. Polacy dostrzegają galopującą inflację w różnych obszarach życia codziennego. Mają zapewne świadomość, iż wiele czynników, w tym rosnące w rekordowym tempie ceny paliw i energii elektrycznej, muszą finalnie przełożyć się na ceny żywności. Kosztem bardzo niskich marż, handlowcy starają się utrzymać maksymalnie najniższy poziom cen. I zgodnie z decyzją rządu, obniżą również VAT z 5 proc. na 0 proc.

Nie wszyscy są pesymistami

- Badanie pokazuje, że nieco ponad 15 proc. Polaków, a więc dość skromna reprezentacja, liczy na obniżki. Oczywiście nie można im tego przekonania zabierać. Jednak, w mojej ocenie, ci ludzie boleśnie przekonają się o tym, że ceny jednak nie spadną. A jeżeli już tak się stanie, to tylko na chwilę, żeby później znowu wszystko poszło w górę. Już teraz widać, że niektóre sklepy decydują się na podnoszenie cen, żeby pewnie później je obniżać - analizuje dr Łuczak.

Z sondażu wynika też, że 17,6 proc. respondentów nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii. Zdaniem dr. Falińskiego, przyczynia się do tego polityka wielkich sieci, które starają się utrzymać niską lub niższą od przeciętnej wysokości cen przynajmniej niektórych towarów podstawowych. Jak stwierdza ekspert, ostatecznie wskaźnik wahających się w opiniach przechyli się ku przekonaniu o wzroście cen.

- Część konsumentów obojętnie reaguje na podwyżki, gdyż one i tak nie zmienią ich zwyczajów zakupowych. Ale jest to raczej margines w dzisiejszych czasach, co też potwierdzają wyniki badania. Nawet dość zamożni ludzie nie podchodzą obojętnie do tego, co dzisiaj dzieje się na rynku. Z kolei te prawie 18 proc. konsumentów może być trochę skołowanych sytuacją, chociażby słuchając przekazów medialnych. I z tego wynika taka postawa. Jednak, w mojej ocenie, i ona wkrótce się zmieni, raczej w stronę opinii prezentowanych przez większość badanych - podsumowuje ekspert z Grupy BLIX.

---

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?
Więcej o: