ZUS - wniosek o przeliczenie emerytury. Gdzie znaleźć wzór? Kto może złożyć wniosek? [PORADNIK]

Emeryci zwracają się do ZUS z wnioskami o o ponowne przeliczenie emerytury. Niestety większość z nich dostaje decyzję odmowną. W jakich przypadkach warto złożyć wniosek i gdzie go znaleźć?

Emeryci nadal szukają informacji o możliwości ponownego przeliczenia emerytury. Świadczeniobiorcy nie zawsze wiedzą jednak, że opcja ta jest dostępna tylko w uzasadnionych przypadkach. Którzy seniorzy mogą wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

ZUS. Ponowne przeliczenie emerytury - kto może złożyć wniosek?

Ponowne przeliczenie świadczenia możliwe jest tylko w przypadku osób, które osiągnęły wiek emerytalny i wciąż są zatrudnione - czyli nadal odprowadzają świadki. Poza nimi powodem upoważniającym do ponownego przeliczenia emerytury jest też odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku, które informują o świadczeniu pracy.

- Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury - wyjaśniała w rozmowie z Infor.pl rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis. Zastosowanie tablic GUS ma znaczenie tylko dla osób, które przeszły lub przejdą na emeryturę między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022. W innych przypadkach emeryci otrzymają decyzję odmowną.

Więcej o emeryturach na stronie głównej Gazeta.pl.

ZUS (zdjęcie ilustracyjne) Mały ZUS plus 2022 - ostatnie dni na skorzystanie z ulgi. Dla kogo?

Przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Gdzie szukać wniosku?

Wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia emerytalno-rentowego można znaleźć na stronie ZUS. Jest to wniosek ERPO. W formularzu potrzebne są dane: imię, nazwisko, numer PESEL, rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz adres zamieszkania i korespondencji.

Następnie zaznaczamy odpowiednią kratkę, znajdującą się na drugiej stronie wniosku (w tym przypadku pierwszą z góry). Należy też zaznaczyć, jaka forma odpowiedzi nas satysfakcjonuje - w placówce ZUS, pocztą czy na PUE ZUS.

ZUS Tarcza antykryzysowa. Kolejne firmy zwolnione z obowiązku opłacania składek ZUS

Więcej o: