Mały ZUS plus 2022 - ostatnie dni na skorzystanie z ulgi. Kto może się o nią ubiegać?

Mały ZUS plus to ulga, która uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Przypominamy, kto może z niej skorzystać i jak się o nią ubiegać.
Zobacz wideo Polski Ład powinien trafić do kosza? Pytamy Piotra Zgorzelskiego

Mały ZUS kierowany jest do przedsiębiorców, których przychód poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. "Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni" - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zdjęcie ilustracyjne Rząd chce pomóc seniorom. Oferuje m.in. opaski bezpieczeństwa

Mały ZUS 2022. Jak długo można z niego korzystać?

Z Małego ZUS-u można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Mały ZUS 2022. Termin zgłoszeń dla nowych uczestników upływa 31 stycznia

Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczną korzystać z ulgi, mają czas na zgłoszenie tego w ZUS do 31 stycznia. Natomiast osoby, które korzystały z Małego ZUS-u plus w 2021 r. i wciąż spełniają warunki w 2022 r., nie muszą zgłaszać się ponownie.

Ważne: Korzystający z ulgi w 2022 r. muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe. Mowa o formularzu ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r.. Termin złożenia tych dokumentów to 20 lutego.

Zdjęcie ilustracyjne Spis Powszechny 2021. Kiedy zostaną ogłoszone wstępne wyniki?

Jeśli natomiast wznowiliśmy lub rozpoczęliśmy na nowo działalność prowadzoną w 2021 r., to składamy te same formularze, ale za pierwszy miesiąc, w którym wznowimy lub rozpoczniemy działalność. Wówczas termin ich złożenia upływa 20 dnia następnego miesiąca.

*****

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: