Polski Ład obowiązuje od niespełna miesiąca, a już pojawiło się kilka zmian, które mają załatać dziury w nowych przepisach. Część z nich to na razie jedynie deklaracje, a politycy rządzącej partii po raz kolejny zapewniają, że na programie nie stracą zarabiający do 12,8 tys. zł. Wątpliwości mają dorabiający emeryci i renciści, zatrudnieni na umowach o pracę czy przebywający na urlopach macierzyńskich. A co z drobnymi przedsiębiorcami?
Do 20 lutego osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) mogą wybrać zasady rozliczania podatków w tym roku. Są trzy opcje: skala podatkowa z dwiema stawkami 17 i 32 proc., podatek liniowy z 19 proc. i ryczałtowy od przychodów z wieloma stawkami między 2 a 17 proc. Z powodu wejścia w życie Polskiego Ładu, dla JDG sporo się zmienia.
- Sporo działalności gospodarczych się zamyka, dla niektórych nowe zasady są bardzo niekorzystne - zauważa Kuba Lewandowski, Doradca Podatkowy z EY Polska. Jego zdaniem, "rząd bardzo mocno postawił na ryczałt".
- Myślę, że najbardziej stracił liniowy podatek. Dużo osób do tej pory było na liniowym, mając dość wysokie przychody, wybierały tę stawkę - 19 proc. - aby nie wchodzić w drugi próg podatkowy 32 proc. - mówi.
Komu najbardziej opłacać będzie się teraz rozliczanie w skali podatkowej, a komu przejście na ryczałt? Kilka wskazówek w poniższym materiale:
Całą rozmowę z ekspertem można obejrzeć pod tym linkiem.
W ciągu niespełna miesiąca od wejścia w życie nowych zasad podatkowych dostaliśmy już jedną łatę, a kilka kolejnych jest w trakcie wprowadzania. Rząd na przykład zapowiedział, że w przyszłym roku możliwe będzie rozliczenie według dwóch systemów podatkowych - obowiązującego w roku 2021 lub 2022 - podatnik będzie mógł wybrać korzystniejsze dla siebie rozwiązanie.
Pojawiła się też zapowiedź łaty mającej naprawić budzącą wśród ekspertów i przedsiębiorców obawy nieco absurdalną lukę. Według obecnie obowiązujących przepisów składka zdrowotna byłaby bowiem odprowadzana od wartości towaru, który na koniec roku pozostał w magazynie. To tzw. różnica remanentowa.
Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.