Narodowy Bank Polski. Prezydent Andrzej Duda wnioskuje o drugą kadencję dla Adama Glapińskiego

Prezydent Andrzej Duda zawnioskował, by obecna kadencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego została przedłużona na drugą kadencję. Obecna, sześcioletnia kadencja Glapińskiego w roli prezesa NBP, upłynie 21 czerwca 2022 roku.

Adam Glapiński będzie prezydenckim kandydatem na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. To, czy nim zostanie, będzie teraz zależało od sejmowej większości. Ewentualna druga kadencja Glapińskiego byłaby jego ostatnią. Jedna osoba może bowiem pełnić tę funkcję tylko dwa razy.

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Andrzej Duda wnioskuje o drugą kadencję dla prezesa NBP. Adam Glapiński: Bardzo bym chciał drugą kadencję

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, prezydent  Andrzej Duda zawnioskował o drugą kadencję dla obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. - Wniosek w tej sprawie trafił do marszałek Sejmu. Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii - przekazał agencji szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot cytowany przez Business Insider

Według nieoficjalnych doniesień dziennikarki "Faktu" z października na stanowisko szefa NBP rozważany miał być Mateusz Morawiecki. Jego z kolei na stanowisku premiera miałby zastąpić Mariusz Błaszczak. Doniesienia te zdementował jednak Jarosław Kaczyński, który w udzielonym pod koniec grudnia wywiadzie wskazywał, że to właśnie Glapińskiego widzi w roli szefa NBP. "Biedny Morawiecki nie ma już nawet szans na szefa NBP. U Marszałek już leży wniosek o powołanie Glapińskiego na drugą kadencję" - pisał w czwartek wieczorem na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba

W zeszłym roku Adam Glapiński otrzymał specjalną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za utrzymanie stabilności systemu bankowego w trakcie pandemii i wciąż cieszy się dużym poparciem prezydenta.

Adam Glapiński sam również informował, że będzie ubiegać się o drugą kadencję. - Będę się starał o drugą kadencję, bardzo bym chciał drugą kadencję i czuję się właściwie przygotowany, coraz lepiej przygotowany. To zależy od prezydenta i większości sejmowej - zapowiadał już w listopadzie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Morawiecki byłby lepszym prezesem NBP niż Glapiński

W rozmowie z RMF FM Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznała, że jej zdaniem "Morawiecki byłby lepszym prezesem NBP niż Glapiński". - Ja obdarzyłam prezesa Glapińskiego pewnym kredytem zaufania na początku, kiedy wszyscy kręcili nosami. Ja powiedziałam: jest profesorem ekonomii, będzie miał dobrych analityków, będzie sukces. Sukcesu nie ma, a jest na końcu tej kadencji. Niesamowita wpadka, więc poszukałabym kogoś nowego - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Wskazała również, że "zawsze za wysoką inflację odpowiada Narodowy Bank Polski". Jak dodała, gdy inflacja rosła, to "prezes NBP trochę beztrosko mówił, że wszystko jest w porządku i nie będziemy musieli podnosić stóp procentowych". - Teraz mówi, że mogą być wyższe stopy, niż nawet rynek dzisiaj oczekuje, czyli kwestia jest komunikacji. Komunikacji NBP, jego wiarygodność z otoczeniem, ze społeczeństwem i oczywiście z tymi graczami gospodarczymi - dodała.

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: