Szczepionki przeciwko grypie do utylizacji. Aptekarze żądają od MZ rekompensaty: Wpuszczono nas na minę

Ministerstwo Zdrowia wprowadzając bezpłatne szczepienia na grypę bez konsultacji z aptekarzami, przyczyniło się do niewykorzystania szczepionek w aptekach, w konsekwencji ich zalegania i późniejszej utylizacji. Teraz aptekarze liczą straty i domagają się rekompensaty od ministerstwa, którym kieruje Adam Niedzielski.

W listopadzie ubiegłego roku Adam Niedzielski podpisał nowelizację uprawniającą wszystkich obywateli, którzy ukończyli osiemnaście lat, do darmowych szczepień przeciw grypie w wybranych punktach. Wcześniej taki przywilej przysługiwał jedynie medykom, farmaceutom, żołnierzom czy nauczycielom.  

Zobacz wideo

Szczepienia przeciw grypie 

Decyzja to nie została skonsultowana z aptekarzami, którzy już zdążyli zaopatrzyć się w szczepionki.  Miały być one powszechnie dostępne w aptekach, m.in. w tych, które oferują szczepienia przeciwko COVID-19. Koszt takiego szczepienia przed ustawą wynosił około 60 złotych. Po wprowadzeniu darmowych szczepień przeciwko grypie w aptekach zostało wiele nieużytych szczepionek, które zostały przygotowane na sezon jesienno-zimowy. 

- Ministerstwo Zdrowia nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności wpuszczenia aptekarzy na minę, Mimo że "zatowarowali się", taka decyzja, bez żadnych konsultacji weszła w życie - mówił w Radio Wrocław Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Szczepionki. Sezon grypowy 

"Szczepionki na grypę jeszcze można wykorzystać, bo sezon grypowy trwa do marca" - tak Ministerstwo Zdrowia odpowiada rozczarowanym farmaceutom, informuje Radio Wrocław.

Repelewicz przyznaje, że niektóre placówki mogą zaoferować pacjentom bezpłatne szczepienia na grypę finansowane przez NFZ podczas szczepień na COVID. Ale według szacunków Naczelnej Izby Aptekarskiej, tylko co 10 apteka w Polsce ma możliwość wykonywania bezpłatnych szczepień na miejscu. 

- Osoby, które decydują się na szczepienie przeciw COVID, mogą od razu bezpiecznie zaszczepić się też przeciwko grypie. Te apteki, które wykonują szczepienia przeciw COVID, z reguły już dołączyły do programu szczepień przeciw grypie – dodał prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.  

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule:

Więcej o: