Niższe rachunki nie obejmą wszystkich. Mieszkańcy spółdzielni mogą zapłacić więcej

"Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że mieszkańcy spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych mogą bardzo dotkliwie odczuć podwyżki cen gazu. Więcej zapłacą tam, gdzie w budynkach nie ma własnej kotłowni. Wynika to z tego, że przedsiębiorstwa, które dostarczają im ciepło, nie zostaną objęte osłonowymi regulacjami.

Jak czytamy w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 202) przepis, który zakłada korzystniejszą taryfę za paliwo gazowe, ma ściśle określone ramy. Według nich o niższe stawki mogą ubiegać się odbiorcy, którzy są uprawnieni i zobowiązani do zapewnienia paliwa gazowego w lokalach mieszkalnych, znajdujących się w budynkach wielolokalowych. W przepisie podkreślono, że aby skorzystać z taryfy podmiot musi zużywać paliwo gazowe wyłącznie do lokalnej produkcji ciepła.

Zobacz wideo Koniec ochrony URE. Ceny gazu wzrosną nawet o sto procent?

Ceny gazu w spółdzielniach mieszkaniowych 

Wyżej opisany zapis bardzo ogranicza grono mieszkańców, którzy będą mogli skorzystać z rekompensaty. Jak informuje "DGP" powołując się na Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP (ZRSM RP) definicja "lokalnego źródła ciepła" może budzić wątpliwości przy egzekwowaniu tej ustawy.  

Powołując się na definicję ministra klimatu i środowiska i uzasadnienie ustawy, można wysunąć tezę, iż podwyżek unikną jedynie mieszkańcy spółdzielni, które mają w budynku wbudowane własne kotłowanie, a umowy na dostawy gazu zostały zawarte na potrzeby mieszkańców przez spółdzielnie.  

- Rozwiązania przewidziane w ustawie nie obejmą przypadków, gdy wytwarzanie ciepła odbywa się w ramach wykonywanej działalności gospodarczej przez zewnętrzne przedsiębiorstwo produkujące to ciepło - powiedziała "DGP" rzeczniczka prasowa Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska. 

- Przedsiębiorstwa ciepłownicze produkujące ciepło w ciepłowniach gazowych muszą płacić za gaz ceny wolnorynkowe. Z konieczności w kalkulacji taryf za ciepło muszą uwzględniać cenę zakupionego gazu - tłumaczył ZRSM RP dla "DGP".  

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Ile za gaz zapłacą spółdzielnie mieszkaniowe?

ZRSM RP przypomniał również, że w grudniu 2021 r. wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o objęcie ustawową ochroną większej grupy odbiorców. Ostatecznie uregulowano jedynie sytuację, gdy w budynku wielolokalowym umowa zawarta jest pomiędzy dostawcą a zarządcą budynku.

Według nowej ustawy mieszkańcy, których energia cieplna jest dostarczana przez zewnętrzne przedsiębiorstwo, kotłownie etc. zużywające paliwo gazowe, nie będzie podlegać rekompensatom.   

"W oczywisty sposób brak możliwości skorzystania przez takiego dostawcę z obniżonych taryf dla zakupionego paliwa przełoży się na cenę sprzedaży, którą zostanie obciążony ostateczny odbiorca ciepła. Czyli na przykład mieszkaniec spółdzielni" - puentuje zmiany Inga Stawicka z "Dziennika Gazety Prawnej".  

Więcej o: