Gazociąg jamalski. Dostawy gazu do Europy znów zostały zawieszone

Dostawy gazu ziemnego w kierunku z Polski do Niemiec gazociągiem jamalskim ponownie zostały zawieszone. Przepływ został wznowiony w środę rano, a po godzinie został zredukowany do zera. Od wtorku gaz nie jest również tłoczony z Niemiec do Polski.

Dane pokazały, że wstępne przepływy gazu wyniosły zaledwie 16 318 kilowatogodzin, przy zarezerwowanym przepływie na poziomie 16,2 miliona kilowatogodzin.

Oczekiwano, że przepływy gazu w kierunku zachodnim zostaną wznowione na stałe po tym, jak we wtorek Gazprom zarezerwował przepustowość gazociągu. Normalne przepływy były wstrzymane od grudnia, przez co gaz płynął w odwrotnym kierunku. Z tego powodu w Europie ceny gazu osiągały rekordowe poziomy.

Gazociąg Jamalski, Rosja. Rosja wstrzymała przesył Gazociągiem Jamalskim do Niemiec. Znowu

Gazociąg jamalski. Wstrzymane dostawy gazu do Europy Zachodniej. Eksperci: To część rosyjskiej polityki

Gazprom zarezerwował przepustowość tranzytową na 8 godzin. Rosyjska firma nie zarezerwowała miesięcznej przepustowości tranzytowej gazociągiem na luty, jednak może to zrobić w każdej chwili na aukcjach dziennych.

Gazociąg jamalski zwykle stanowi około jednej szóstej rocznego eksportu rosyjskiego gazu do Europy i Turcji. Działał w przeciwnym kierunku od 21 grudnia, po czym europejskie ceny referencyjne gazu skoczyły do rekordowego poziomu 184,95 euro za megawatogodzinę. Na początku tygodnia cena gazu w Europie spadła poniżej 90 euro za megawatogodzinę.

Więcej informacji o surowcach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gaz (zdjęcie ilustracyjne) Gazprom żąda podwyżki ceny kontraktowej gazu. PGNiG: To całkowicie bezzasadne

Wstrzymanie tłoczenia gazu do zachodnich odbiorców - według wielu ekspertów - było częścią rosyjskiej polityki destabilizacji rynku. Władze w Moskwie próbowały w ten sposób wymusić na Zachodzie zgodę na użytkowanie gazociągu Nord Stream 2.

Zobacz wideo Jak ryzyko konfliktu na Ukrainie wpłynie na polską gospodarkę?
Więcej o: