Przewodniczący "Solidarności": Zgłaszajcie sklepy otwarte w niedzielę. Sklep to nie paczkomat

Zakaz handlu został uszczelniony z początkiem lutego. Z nowych przepisów zadowolony jest przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. I apeluje, by sklepy otwarte w niedzielę zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy.

Wraz z początkiem lutego w życie weszła nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta. W ciągu ostatnich kilku miesięcy niemal wszystkie sieci uzyskały dla swoich sklepów status placówki pocztowej, co pozwalało im na otwieranie się w każdą niedzielę. 

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Przewodniczący "Solidarności" apeluje, by zgłaszać sklepy otwarte w niedziele

W związku z uszczelnieniem przepisów, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zamieścił na Twitterze wideo w tej sprawie. 

Dziś weszła w życie nowelizacja ustawy o handlu w niedziele. Najwyższy czas, aby sieci handlowe zaczęły tej ustawy przestrzegać, zamiast kombinować jak znów ją obejść! Sklep to nie paczkomat, który "otwarty" jest całą dobę!

- napisał w zapowiedzi materiału Piotr Duda. W nagraniu mówi o tym, jak ważne są nowe przepisy dla pracowników, którzy chcą mieć wolną niedzielę dla siebie i swoich rodzin.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Przewodniczący "Solidarności" wezwał również do zgłaszania sklepów, które nie przestrzegają nowych regulacji. 

I z tego miejsca apeluję do wszystkich pracowników, ale także obywateli w naszym kraju, którym zależy na tym, aby pracownicy w handlu też mieli odpoczynek. Jeżeli zauważą, że w niedzielę są otwarte sklepy czy sieci handlowe, by te procedery zgłaszali do inspekcji pracy. A te inspekcje pracy powinny nakładać w takich wypadkach najwyższe kary, czyli te po 100 tysięcy złotych

- powiedział Piotr Duda. 

Zakaz handlu znowelizowany

Od lutego będą mogły być otwarte w niedziele tylko te sklepy, których przychody ze świadczenia usług pocztowych przekroczą 40 proc. dochodów danej placówki. Każda z placówek będzie musiała prowadzić osobną ewidencję sprzedaży. Dokładne zasady jej prowadzenia zostały określone w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów. 

Odporna na nowe prawo będzie najprawdopodobniej m.in. Żabka. Dyrektor zarządzający spółką Adam Manikowski wyjaśnił, że nowe przepisy pozwalają pracować w niedzielę. - Biorąc pod uwagę nową ustawę, która zacznie obowiązywać 1 lutego, sklepy Żabka będą mogły być cały czas dostępne i otwarte dla klientów, ponieważ ustawodawca, co bardzo nas cieszy, zadbał o interes małych sklepów - wyjaśnił w rozmowie z serwisem Business Insider. Decyzję o tym, czy placówka zostanie otwarta lub nie miałaby zależeć od pracodawcy.

Posłuchaj podcastu Po co Magdzie Gessler zdjęcie misia? Fancy Bears wywołały burzę w sieci. Wyjaśniamy, czym jest NFT [PODCAST]
Więcej o: