Morawiecki: Czechy wycofały skargę ws. Turowa. "To całkowicie kończy sprawę"

Republika Czeska wycofała skargę złożoną do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni w Turowie - poinformował premier Mateusz Morawiecki. - To kończy całkowicie sprawę - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w piątek, że rząd Czech wycofał z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę skierowaną przeciwko Polsce. - Republika Czeska wycofała swoją skargę do instancji europejskich w sprawie Turowa - powiedział szef rządu cytowany przez TVN24. - To kończy całkowicie sprawę - dodał.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polska będzie płacić kary za kopalnie w Turowie? Pytamy wiceministra klimatu i środowiska

Polska i Czechy porozumiały się w sprawie Turowa. Jest wycofanie skargi

Wycofanie skargi to efekt porozumienia, które rządy Czech i Polski zawarły w czwartek. Na mocy umowy podpisanej Polska zobowiązała się zapłacić czeskiej stronie odszkodowanie oraz wybudować zabezpieczenie, które ma zatrzymać odpływ wód gruntowych z Czech do Polski.

Polska zobowiązała się dobudować funkcjonująca w pełni barierę podziemną, która zapobiegnie odpływowi wód podziemnych z terytorium Czech do Polski. Uzgodniono budowę wału ziemnego, który zabezpieczy mieszkańców tego regionu przed zanieczyszczeniem powietrza, hałasem i pyłami. Polska będzie dokładać starań, aby ograniczać zanieczyszczenie powietrza i dbać o dobrostan mieszkańców tego regionu.  Do zakończenia wydobycia w Turowie będzie monitorowany hałas, poziom zanieczyszczenia powietrza, osunięć gruntu oraz wód podziemnych

- powiedział w czwartek czeski premier.

Morawiecki: Kopalnia i elektrownia Turów będą działać

Mateusz Morawiecki powiedział, że podpisanie umowy to duży sukces, fundamentalnie ważny ze strategicznego punktu widzenia. - Kończy okres zamrożenia bardzo dobrych relacji polsko-czeskich. (...) Dzisiaj otwieramy ten nowy rozdział w bardzo dobrych nastrojach - mówił premier. Dodał, że to ważne także w sytuacji zagrożenia ze strony Rosji, odczuwalnego na wschodniej flance NATO. Mateusz Morawiecki mówił, że Czesi bardzo podobnie, jak Polacy postrzegają zagrożenie bezpieczeństwa w Europie.

Premier dodał, że Polska nie mogła sobie pozwolić na zamknięcie kopalni Turów, to kilka procent naszego systemu energetycznego i kilkanaście tysięcy miejsc pracy. - Kopalnia i elektrownia będą bez przeszkód funkcjonowały - zapewnił. Premier wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie - jeszcze w czwartek lub piątek - Czechy wycofają skargę do TSUE w sprawie Turowa.

Posłuchaj podcastu Po co Magdzie Gessler zdjęcie misia? Fancy Bears wywołały burzę w sieci. Wyjaśniamy, czym jest NFT [PODCAST]
Więcej o: