Rosja. Gerhard Schröder kandydatem do rady dyrektorów Gazpromu

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder został kandydatem do rady dyrektorów rosyjskiego koncernu Gazprom. Miałby zająć miejsce po prezesie stowarzyszenia Kazenergy Timurze Kułybajewie.

Gerhard Schröder jest wśród 11 kandydatów. Są to głównie Rosjanie - między innymi obecny prezes Gazpromu Aleksiej Miller i wicepremier Aleksander Nowak. Najbliższe posiedzenie Rady Dyrektorów zaplanowano na 30 czerwca. Na razie nie wiadomo, czy wówczas dojdzie do wyboru szefa rady dyrektorów.

Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Victor Orban Gerhard Schroeder: Czy Polska i Węgry są jeszcze demokracjami? Broni Putina

Gerhard Schröder: "Czy Polska i Węgry są jeszcze demokracjami?" Mówił też o Ukrainie

Były niemiecki kanclerz w wywiadzie dla "Die Agenda", który ukazał się pod koniec stycznia, poparł oficjalne stanowisko Berlina w sprawie odmowy dostawy broni dla Ukrainy. - Mam wielką nadzieję, że w końcu naprawdę skończy się to wywijanie szablą na Ukrainie - powiedział Gerhard Schröder.

Więcej informacji na temat konfliktu Rosja-Ukraina przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Natomiast w wywiadzie opublikowanym w połowie stycznia w "Der Spiegel" zapytał: "Czy Polska i Węgry są jeszcze demokracjami?". Nawiązując do aneksji Krymu przez Rosję, stwierdził, że Rosja przekroczyła granicę "której nie powinna była przekraczać", ale nie wie, czy można za to winić Władimira Putina. W tym samym wywiadzie zdecydowanie odrzucił pomysł nakładania sankcji przeciwko Rosji.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla francuskiego "Les Echos" i niemieckiego "Handelsblatt", który ukazał się 4 lutego, stwierdziła, że Gerhard Schröder jest opłacany przez rosyjskie firmy energetyczne i reprezentuje ich interesy, ale "w Europie każdy może swobodnie wyrażać swoją opinię".

Wywiad szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przeczytasz poniżej:

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Ursula von der Leyen o Nord Stream 2: Przygotowaliśmy pakiet sankcji

Kim Gerhard Schröder?

Gerhard Schröder był kanclerzem Niemiec w latach 1998-2005. Po ustąpieniu ze stanowiska otrzymał od Gazpromu stanowisko przewodniczącego Rady Dyrektorów rosyjsko-niemieckiego konsorcjum budującego Nord Stream. Umowę o budowie gazociągu po dnie Bałtyku, omijającego Polskę, Ukrainę i kraje bałtyckie, podpisał w ostatnich dniach na urzędzie kanclerskim.

Od 2017 roku Gerhard Schröder stoi na czele rady dyrektorów Rosnieftu - rosyjskiego koncernu petrochemicznego.

Zobacz wideo Jak wygląda wsparcie polskiego rządu dla Ukrainy? Deszczyca: Jesteśmy w ścisłej współpracy
Więcej o: