PIT 2022 - ważne terminy dla emerytów i rencistów. Jak najszybciej otrzymać zwrot podatku?

Ministerstwo Finansów poinformowało o terminie, w którym emeryci i renciści mogą składać PIT za 2021 rok. Sprawdź, do kiedy masz czas na złożenie swojego rozliczenia podatkowego za ubiegły rok.

Podpowiadamy, w jaki sposób seniorzy i renciści mogą przekazać jeden procent podatku na organizacje pożytku publicznego. I wyjaśniamy, jak najszybciej otrzymać zwrot podatku

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

PIT 2022. Ważne terminy dla dla emerytów i rencistów

Emeryci i renciści mogą składać PIT za ubiegły rok od 15 lutego do 2 maja (zazwyczaj rozliczyć można się tylko do końca kwietnia, jednak 30 kwietnia wypada w sobotę, w związku z czym przedłużono czas do 2 maja).

Seniorzy i renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT-11A, mogą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe lub nic nie robić do 2 maja. Wówczas urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za ubiegły rok automatycznie, co zostanie też odnotowane w usłudze Twój e-PIT - informuje Ministerstwo Finansów. Jeśli jednak emeryt lub rencista chce przeznaczyć swój jeden proc. podatku na cel charytatywny, to musi nanieść w formularzu PIT informację na ten temat. Jak to zrobić?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

PIT 2022. Jak przekazać jeden proc. podatku?

Seniorzy i renciści, którzy chcą przekazać jeden procent podatku na wybraną organizację pozarządową, mogą wskazać ją w oświadczeniu PIT-OP lub w zeznaniu podatkowym. Jeśli podatnik chce przekazać swój jeden proc. podatku na tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musi nic robić. "Urząd skarbowy zrobi to za niego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym" - poinformowało ministerstwo. Jeśli jednak płatnik chce zmienić organizację, to musi wskazać ją w zeznaniu, które składa do swojego urzędu skarbowego.

Co zrobić, żeby jak najszybciej otrzymać zwrot podatku?

A kiedy najszybciej otrzymamy zwrot podatku? "Jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane albo złożone elektronicznie - najłatwiej w usłudze Twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl zwrot nadpłaty podatku trwa do 45. dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.  

Resort przypomina, że aby uzyskać zwrot nadpłaty, należy zgłosić swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego. "Możesz to zrobić w zeznaniu podatkowym lub na formularzu ZAP-3. Jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej i jest aktualny, nie musisz nic robić" - wyjaśnia ministerstwo. 

Więcej o: