Podpowiadamy, w jaki sposób seniorzy i renciści mogą przekazać jeden procent podatku na organizacje pożytku publicznego. I wyjaśniamy, jak najszybciej otrzymać zwrot podatku.
Emeryci i renciści mogą składać PIT za ubiegły rok od 15 lutego do 2 maja (zazwyczaj rozliczyć można się tylko do końca kwietnia, jednak 30 kwietnia wypada w sobotę, w związku z czym przedłużono czas do 2 maja).
Seniorzy i renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT-11A, mogą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe lub nic nie robić do 2 maja. Wówczas urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za ubiegły rok automatycznie, co zostanie też odnotowane w usłudze Twój e-PIT - informuje Ministerstwo Finansów. Jeśli jednak emeryt lub rencista chce przeznaczyć swój jeden proc. podatku na cel charytatywny, to musi nanieść w formularzu PIT informację na ten temat. Jak to zrobić?
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Seniorzy i renciści, którzy chcą przekazać jeden procent podatku na wybraną organizację pozarządową, mogą wskazać ją w oświadczeniu PIT-OP lub w zeznaniu podatkowym. Jeśli podatnik chce przekazać swój jeden proc. podatku na tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musi nic robić. "Urząd skarbowy zrobi to za niego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym" - poinformowało ministerstwo. Jeśli jednak płatnik chce zmienić organizację, to musi wskazać ją w zeznaniu, które składa do swojego urzędu skarbowego.
A kiedy najszybciej otrzymamy zwrot podatku? "Jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane albo złożone elektronicznie - najłatwiej w usłudze Twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl zwrot nadpłaty podatku trwa do 45. dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.
Resort przypomina, że aby uzyskać zwrot nadpłaty, należy zgłosić swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego. "Możesz to zrobić w zeznaniu podatkowym lub na formularzu ZAP-3. Jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej i jest aktualny, nie musisz nic robić" - wyjaśnia ministerstwo.