Uwaga na ankiety na Facebooku. Oszuści próbują wyłudzić dane. "Kolejne oszustwo inwestycyjne"

Oszuści stosują na Facebooku nową metodę wyłudzania danych i wykradania pieniędzy. Wykorzystując ankiety, pozyskują numery telefonów i dzwonią do swoich ofiar, aby zachęcić do dokonania inwestycji na ich platformie.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzegł w poniedziałek (7 lutego) przed oszustwem inwestycyjnym. Celem oszustów - jak zwykle - jest wyłudzenie danych i kradzież pieniędzy.

Oszuści zamieszczają ankiety na Facebooku i dzwonią do swoich ofiar

CSIRT KNF zwraca jednak uwagę, że przestępcy stosują nową metodę. "Tym razem oszuści przygotowali nowy scenariusz - zamiast fałszywej strony próbują pozyskać dane z wykorzystaniem ankiet na portalu Facebook. Miejcie się na baczności!" - alarmują eksperci na Twitterze.

"Po pozyskaniu danych oszuści kontaktują się telefonicznie, namawiając do dokonania inwestycji na ich platformie. Wpierw namawiają na przekazanie niewielkiej kwoty, by następnie przekonywać do dokonania większej wpłaty. Przekazywanie pieniędzy grozi ich całkowitą utratą!" - ostrzega Bartosz Biderman, specjalista z CSIRT KNF.

Więcej informacji na temat oszustów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak chronić się przed oszustami?

Celem cyberprzestępców jest pozyskanie danych i wyłudzenie pieniędzy lub wyczyszczenie konta bankowego potencjalnej ofiary. Najpopularniejszą metodą jest zachęcanie internautów do klikania w linki lub reklamy z wyszukiwarek, z których następnie kierowani są np. na fałszywe strony banków.

"Spreparowana strona internetowa, zamiast pozwolić na faktyczny dostęp do serwisu transakcyjnego banku, wykrada dane do logowania" - pisał Bartłomiej Pawlak na Next.gazeta.pl.

Jak chronić się przed oszustami? "Weryfikujcie zawsze dokładnie adresy internetowe Waszych banków. Nie klikajcie w podejrzane linki z nieznanych źródeł. Nie podawajcie nikomu Waszych danych do logowania do bankowości elektronicznej" - pisał na Twitterze Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu KNF, rzecznik KNF/UKNF. Również gdy ktoś przekonuje nas do podania swoich danych lub dokonania wpłat, należy zachować ostrożność.

Zobacz wideo Bezpieczeństwo danych w telefonie. "*#21#". Dlaczego warto znać ten kod?
Więcej o: