Kalkulator kredytu hipotecznego - gdzie sprawdzić wysokość raty po podwyżce stóp procentowych?

Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę procentową do 0,5 proc. Dla konsumentów oznacza to wyższe raty kredytów. Jakich wzrostów należy się spodziewać? Wystarczy skorzystać kalkulatora zmiany oprocentowania. Sprawdź swoją ratę.

Stopy procentowe w Polsce znowu poszły w górę. Od 9 lutego referencyjna stopa NBP wynosi 2,75 proc. Przypomnijmy, że jeszcze na początku października 2021 r. było to tylko 0,10 proc. To zła wiadomość dla osób, które spłacają kredyty mieszkaniowe lub dopiero myślą o kredycie.

UPowolanie Roberta Tomanka na przedstawiciela Prezydenta w Komisji Nadzoru FinansowegoStopy procentowe znowu w górę. Stało się to, co stać się musiało

Kalkulator zmiany oprocentowania. Sprawdź wysokość raty kredytu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegał w swoim wrześniowym komunikacie przed zaciąganiem kredytów i inwestowaniem w nieruchomości. Jeszcze przed październikową decyzją RPP, która zapoczątkowała serię podwyżek, stopy procentowe w Polsce były najniższe w historii. Wzrost stóp oznacza wzrost rat kredytów.

Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale niosą za sobą ryzyko - gdy wzrosną, konsumenci będą płacić wyższe raty. Zdecydowana większość kredytów opiera się na zmiennym oprocentowaniu, co oznacza, że wraz ze zmianą stóp oprocentowania zmianom podlega również wysokość raty kredytu. Dobrym rozwiązaniem jest nadpłacanie kredytu, szczególnie w okresach, kiedy stopy procentowe są na niskim poziomie - nawet w mniejszych sumach. W ten sposób ewentualny wzrost rat będzie mniej odczuwalny dla portfela

- mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK cytowany w komunikacie.

Orientacyjną wysokość rat dla różnych stawek oprocentowania można samodzielnie sprawdzić na kalkulatorze. Jak to zrobić? Należy wejść na stronę internetową finanse.uokik.gov.pl i podać parametry swojego kredytu - kwotę, która została do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie oraz datę spłaty ostatniej raty. Kalkulator poda 10 wyników - w zależności od oprocentowania.

Stopy procentowe - więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Adam Glapiński (zdjęcie ilustracyjne)Stopy procentowe w górę. "Skala podwyżek zjada oszczędności Polaków"

UOKiK tłumaczy, że zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, kredytodawca na formularzu informacyjnym przedstawia ryzyka związane ze wzrostem raty - wylicza ją dla różnych stawek stóp procentowych. Jak wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, konsument musi podpisać oświadczenie, że biorąc kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, jest świadomy ryzyka.

Apeluję do kredytobiorców, aby przygotowali się na ewentualne wyższe raty - warto już teraz orientacyjnie policzyć, ile mogłyby one wynosić. Zachęcam do korzystania z przygotowanego przez nas kalkulatora finansowego. Osoby, które dopiero chcą się starać o kredyt hipoteczny, powinny bardzo dokładnie zapoznać się z wyliczeniami banku, które przedstawiają symulację wzrostu raty

- mówił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Zobacz wideo Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na wysokość rat kredytu? Wyjaśniamy
Więcej o: