Waloryzacja emerytur 2022. Jaka podwyżka? Wiemy, ile w marcu powinno wynieść minimalne świadczenie

Waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku powinna wynieść co najmniej 5,7 proc. Co to oznacza? Jak powinny wzrosnąć świadczenia w marcu? Wyjaśniamy.

Wskaźnik waloryzacji, na podstawie którego podnoszone są co roku emerytury i renty, ustalany jest na podstawie inflacji oraz 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia. Według danych GUS, inflacja emerycka, czyli wzrost cen usług i produktów, z jakich korzystają seniorzy, wyniosła w 2021 r. 4,9 proc., zaś inflacja ogółem wyniosła 5,1 proc.

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne)Waloryzacja emerytur 2022 - tabela przy wskaźniku 6, 7 i 8 proc.

Emerytury i renty 2022. Waloryzacja podniesie świadczenia seniorów

Realny wzrost wynagrodzeń w 2021 r. wyniósł 3 proc. - powiadomił w środę GUS. To oznacza, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien wynieść co najmniej 5,7 proc.

Obecnie minimalna emerytura w Polsce wynosi 1250,88 zł. Waloryzacja na poziomie 5,7 proc. oznacza podwyżkę świadczeń o 71,30 zł, czyli do kwoty 1322,18 zł. Jednak dokładną wartość tego wskaźnika poznamy już wkrótce - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej musi podać tę informację najpóźniej 25 lutego 2022 r.

Waloryzacja emerytur - więcej informacji na temat świadczeń przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

EmerytkaNowa legitymacja emeryta-rencisty już w 2022 r. Wiemy, jak będzie wyglądała

Waloryzacja emerytur i rent 2022. Ile wyniesie?

Jak mówił kilka dni temu wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, "marcowa waloryzacja będzie na poziomie 6,1-6,2 proc". To wciąż mniej niż podawała na początku stycznia Marlena Maląg. Ministerka Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziała wówczas, że waloryzacja wyniesie minimum 7 proc. Kilka tygodni później zmieniła jednak narrację i podała, że "waloryzacja idzie w kierunku 6 proc.".

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: