Nowa legitymacja emeryta czy rencisty jeszcze w 2022 r. Wiemy, jak będzie wyglądała

Elektroniczne legitymacje dla emerytów i rencistów mają zostać wprowadzone do końca 2022 roku. Nad przepisami pracuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Fakt.pl dotarł do projektu rozporządzenia oraz wzoru mLegitymacji.

Emerytom oraz rencistom przysługują liczne zniżki i ulgi. Prawo do nich musi być poświadczone plastikową legitymacją, która jest standardowym, prostokątnym dokumentem. Od paru lat rząd rozwija jednak cyfrowe dokumenty państwowe. Do końca roku do tej listy mają dołączyć legitymacje emeryta i rencisty. 

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Legitymacje emeryta-rencisty. Jest nowy wzór

Za opracowanie mLegitymacji odpowiada resort Marleny Maląg. Do projektu rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotarł Fakt.pl.

Ze względu na wzrost poziomu informatyzacji społeczeństwa i użytkowników usług cyfrowych, zasadnym jest rozszerzenie zakresu stosowania publicznej aplikacji mobilnej przez wprowadzenie usługi mLegitymacja emeryta-rencisty

- można przeczytać w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. Najpewniej mLegitymacja będzie częścią aplikacji mObywatel. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Fakt.pl dotarł również do nowego wzoru legitymacji, który będzie wyglądał następująco:

Projekt mLegitymacji emeryta-rencistyProjekt mLegitymacji emeryta-rencisty fot. Fakt.pl/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Od kiedy nowe legitymacje emeryta i rencisty? Jak je wyrobić?

mLegitymacja emeryta-rencisty ma być wydawana od 1 października 2022 roku. 

"Tak długie vacatio legis projektowanej regulacji proponuje się ze względu na konieczność rozpoczęcia przez ZUS postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w celu zawarcia umowy wykonawczej na modyfikację systemu informatycznego ZUS oraz ze względu na czas potrzebny na dostosowanie systemu do realizacji usługi mobilnej legitymacji emeryta-rencisty" - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Ważność zachowają legitymacje plastikowe, których wzory zmieniono w 2017 roku. Nie będzie konieczności wyrobienia mLegitymacji. Wniosek o cyfrowy dokument trzeba będzie złożyć w ZUS, jego wydanie ma być bezpłatne.  

Więcej o: