Ekspert: Raty kredytów złotowych będą nawet o połowę wyższe niż jeszcze we wrześniu 2021 r.

Stopy procentowe w Polsce ponownie wzrosły, co wkrótce przełoży się na kolejny wzrost wysokości rat kredytów. Wtorkowa decyzja RPP nie jest jednak ostatnią - spodziewają się eksperci. - Aktualne oczekiwania mówią o tym, że docelowo podstawowa stopa procentowa pójdzie w górę do poziomu około 4 - 4,5 proc. - mówi Bartosz Turek, analityk.

Od 9 lutego referencyjna stopa NBP będzie wynosić 2,75 proc. Jeszcze na początku października 2021 r. było to tylko 0,10 proc. - ogłosiła w czwartek Rada Polityki Pieniężnej. Decyzja RPP jest kluczowa przede wszystkim dla kredytobiorców. Martwić mogą się przede wszystkim osoby, które kupiły mieszkanie na kredyt, bo wysokość raty w ciągu ostatnich miesięcy stanowczo wzrosła.

Jak wyjaśnia Bartosz Turek, analityk HRE Investments, dotychczas rosnące koszty pieniądza w Polsce spowodowały, że osoby posiadające złotowy kredyt mieszkaniowy albo już mają o jedną trzecią wyższą ratę, albo niebawem dostaną informację o takiej podwyżce. "Jeszcze kilka kwartałów temu zmiany takie były uznawane za mało prawdopodobne i to nawet w horyzoncie kilku lat. W praktyce wystarczyło 5 miesięcy, aby RPP wyraźnie zaostrzyła politykę monetarną" - podsumowuje w swojej analizie. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

.Stopy procentowe w górę, zdolność kredytowa w dół. Nawet o setki tys. zł

Jak bardzo mogą wzrosnąć raty? Ekspert wyjaśnia

Ekspert wskazuje na prognozy, według których czekają nas kolejne podwyżki. "Aktualne oczekiwania mówią o tym, że docelowo podstawowa stopa procentowa pójdzie w górę do poziomu około 4 - 4,5 proc. W efekcie raty, w wyniku kolejnych podwyżek stóp procentowych, mogą wzrosnąć o kolejne 10-15 proc. względem bieżącej sytuacji" - twierdzi. 

Za kilka miesięcy raty kredytów złotowych będą nawet o około połowę wyższe niż jeszcze we wrześniu 2021 roku

- pisze Bartosz Turek. 

embed

Zdolność kredytowa ostro w dół

Analityk podkreśla też jeszcze jedną konsekwencję decyzji RPP. To topniejąca zdolność kredytowa. "Trzyosobowa rodzina, która ma do dyspozycji dwie średnie krajowe, nie może już pożyczyć 700 tysięcy złotych na zakup mieszkania (jak we wrześniu), a raczej około 150-180 tysięcy złotych mniej. Jeśli zmaterializują się przewidywania, zgodnie z którymi Rada Polityki Pieniężnej dalej będzie podwyższać stopy procentowe, to dalej topnieć może też zdolność kredytowa rodaków. W przypadku naszej przykładowej rodziny z wyjściowych (wrześniowych) 700 tysięcy złotych, może spaść ona łącznie o 200-250 tysięcy złotych" - pisze analityk. 

Trudniej o kredyt może być przynajmniej do końca maja trudniej będzie o kredyt. - Co prawda wynagrodzenia będą rosnąć, a banki będą próbowały uatrakcyjnić swoje oferty (np. obniżając marże), ale i tak rosnące stopy procentowe będą górą i to one będą powodowały, że siła nabywcza potencjalnych kupujących będzie stopniowo topniała - podsumowuje ekspert. 

Rosyjskie uzbrojenie w pobliżu miasta Woroneż na zdjęciu satelitarnym Maxar TechnologiesTysiące pojazdów wojskowych przy granicy z Ukrainą. Widać je na zdjęciach

Posłuchaj podcastu Po co Magdzie Gessler zdjęcie misia? Fancy Bears wywołały burzę w sieci. Wyjaśniamy, czym jest NFT [PODCAST]
Więcej o: