Zakaz handlu w niedziele. Sklepy monopolowe otworzą się jako wypożyczalnie wędek, rowerów i szachów?

Zakaz handlu w niedziele zakłada, że klienci mogą zrobić zakupy jedynie w wybrane niedziele. Po zaostrzeniu ustawy znacznie mniej sklepów może otworzyć się w niedzielę niehandlową. Jak radzą sobie przedsiębiorcy? Z doniesień mediów wynika, że sieć sklepów monopolowych ma działać jako wypożyczalnia m.in. wędek, rowerów czy szachów.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. początkowo niehandlowa była jedna niedziela w miesiącu, później ich liczba się zmniejszała aż do prawa obowiązującego obecnie. W 2022 roku w kalendarzu niedziel handlowych znalazło się siedem dni, podczas których sklepy mogą być otwarte.

17 września Sejm uszczelnił ustawę, aby wyeliminować możliwość otwierania się sklepów dużych sieci jako placówki pocztowe. 19 października 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację. Po uszczelnieniu przepisów sklepy o statusie placówki pocztowej wciąż mogą otwierać się w niedziele, o ile wykażą, że co najmniej 40 proc. ich przychodów pochodzi z działalności pocztowej. Nowe przepisy weszły w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia, czyli z początkiem lutego.

Zobacz wideo Wyjaśniamy, jak wzrosną raty kredytów po kolejnej podwyżce stóp procentowych

Zakaz handlu w niedziele. Sklepu monopolowe będą otwarte jako m.in. wypożyczalnie wędek?

Z doniesień mediów wynika, że przedsiębiorcy znajdują kolejne sposoby na to, jak otworzyć swoje placówki w niedziele niehandlowe. Wielu przedsiębiorców zmienia charakter funkcjonowania działalności m.in. w dworce autobusowe czy czytelnie, co nie podoba się związkowcom.

- NSZZ Solidarność chce kontroli inspekcji pracy i najwyższych możliwych kar dla marketów, które mimo zakazu, otworzyły się w niedzielę. Związkowcy chcą też, by uchylono tym obiektom koncesję na sprzedaż alkoholu - powiedział reporterowi Radia ZET Maciejowi Bąkowi rzecznik Solidarności Marek Lewandowski. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w programie Polski Ład Polski Ład. Przedsiębiorcy nie mogą wybrać formy opodatkowania, a czas ucieka

Jak donosi portal, wybrane punkty sieci sklepów monopolowych Al.Capone otworzyły się w niedziele niehandlowe pod nazwą ALEwypożyczalnia. W każdy dzień tygodnia między 6:00 a 24:00 można tam wypożyczyć karty, gry, warcaby, sprzęt wędkarski, zestawy do pokera, rowery lub szachy. 

"ALEwypożyczalnia to miejsce, w którym dzielimy się z wami naszą pasją. Masz ochotę pograć ze znajomymi w darta? Zaproszono cię na męski wypad z wędkowaniem? A może szykuje się weekendowa partyjka pokera? Nic prostszego! Wpadnij do nas. Nasza wypożyczalnia dostarczy ci wiele pomysłów na imprezy, integrację ze znajomymi, czy aktywne spędzanie czasu z bliskimi" - czytamy na specjalnie utworzonym facebookowym fanpage’u.

Co Polski Ład przyniósł emerytom? Sytuacja emerytów w Polsce. "Nie mam nawet 10 gr miesięcznie na życie"

Więcej o: