Płatny wstęp do wszystkich parków narodowych, opłaty za robienie zdjęć. To nowy pomysł PiS

Płatny wstęp do wszystkich parków narodowych, a nawet opłaty za robienie zdjęć - tak wynika z przedstawionej przez rząd nowej ustawy o parkach narodowych. Zniknie również zwolnienie z opłat dla mieszkańców sąsiadujących gmin, a za brak biletu będą grozić potężne kary.

Obecnie wstęp do 11 z 23 parków narodowych jest płatny - bilet wstępu kosztuje normalnie 8 zł i jest to maksymalna stawka. Jednak to się może zmienić za sprawą nowej ustawy o parkach narodowych, która została opublikowana 2 lutego w Rządowym Centrum Legislacji.

Konik polski (zdjęcie ilustracyjne) Roztocze. Park Narodowy powitał nowe pokolenie koników polskich

Parki narodowe - wstęp będzie płatny. Ustawa przewiduje wyjątki

Przedstawiona przez rząd propozycja wprowadza wiele zmian. Przede wszystkim ustawa zakłada wprowadzenie opłat we wszystkich parkach narodowych w Polsce. Wyjątkiem miałyby być objęte m.in. dzieci w wieku do lat 7, uczniowie szkół i studenci odwiedzający park w ramach zajęć dydaktycznych oraz osoby prowadzące badania naukowe.

Aktualnie z opłat zwolnieni są mieszkańcy gmin sąsiadujących z gminami parkowymi. Zatem za wstęp np. do Kampinoskiego Parku Narodowego nie muszą płacić warszawiacy. Ustawa ma to zmienić, a zwolnieni z opłaty będą tylko mieszkańcy, na których obszarze położony jest park narodowy.

Zwolnienie z opłat mieszkańców gmin sąsiadujących powoduje, że np. nie jest opłacalne wprowadzenie opłat za wstęp w Kampinoskim Parku Narodowym, bowiem zwolnieniem objęci są mieszkańcy Warszawy, licznie odwiedzający ten park (ponad 1 mln osób rocznie). Tym samym park ponosi określone koszty utrzymania infrastruktury turystycznej oraz sprzątania odpadów, nie uzyskując z tytułu wstępu żadnych korzyści, pozwalających choćby na pokrycie wymienionych kosztów. Analogiczna sytuacja występuje w Wielkopolskim Parku Narodowym i Ojcowskim Parku Narodowym

- czytamy w uzasadnieniu.

Więcej informacji na temat parków narodowych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Okładka kalendarzu na rok 2022 Lasów Państwowych w Łodzi Lasy Państwowe. Wycinka drzew na okładce kalendarza. W sieci fala komentarzy

Wysokie kary za brak biletu do parku narodowego, a nawet opłaty za zdjęcia

Nowa ustawa o parkach narodowych zakłada również wprowadzenie wysokich kar. Wstęp bez ważnego biletu będzie groził karą sięgającą 50-krotności ceny biletu, a za brak dokumentu uprawniającego do ulgi - 40-krotności jego ceny. Co więcej, dyrektor parku narodowego zostanie wyłączony z odpowiedzialności za wypadki zaistniałe na obszarze parku poza wyznaczonymi szlakami.

Przepisy zakładają również utworzenie nowego podmiotu o nazwie Polskie Parki Narodowe (PPN). Będzie on obejmował Dyrekcję Polskich Parków Narodowych (DPPN) oraz parki narodowe. "Polskie Parki Narodowe będą państwową osobą prawną. Dojdzie wobec tego do skupienia w strukturze funkcjonowania parków narodowych jako obecnych państwowych osób prawnych - z dwudziestu trzech odrębnych podmiotów powstaje jeden, z ośrodkiem centralnym" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Ponadto każdy park narodowy będzie mógł wprowadzić dodatkowe opłaty np. za udostępnienie swoich obszarów do filmowania i fotografowania, w szczególności w celach komercyjnych. W przypadku tego typu opłat nie będzie ustalonej maksymalnej stawki. Zgodnie z założeniami, nowa ustawa o parkach narodowych miałaby wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Zobacz wideo Polski Ład PiS-u ułatwi tworzenie nowych parków narodowych? Mikos: Upominaliśmy się o to od wielu lat
Więcej o: