Roztocze. Park Narodowy powitał nowe pokolenie koników polskich - prymitywnej rasy dzikich koni

Na Roztoczu na świat przyszły dwa koniki polskie - zwierzęta rasy, która przybyła do polskiego parku narodowego prawie 40 lat temu. Nowourodzone ogierek i klaczka to 216. i 217. koniki polskie urodzone w RPN.
Zobacz wideo Młoda sarna utknęła w ogrodzeniu. Pomogli policjanci

W Roztoczańskim Parku Narodowym na świat przyszło nowe pokolenie koników polskich. Pierwsi przedstawiciele tej rasy zostali sprowadzeni do parku prawie 40 lat temu, 16 lipca 1982 roku.

Roztoczański Park Narodowy powitał na świecie młode konika polskiego

Jak podaje Paweł Marczakowski z Roztoczańskiego Parku Narodowego w ciągu 40 lat hodowli koników w RPN urodziło się łącznie 215 źrebiąt. W nocy z 24/25 stycznia na świat przyszedł ogierek od klaczy Herpia i ogiera Hoczyn. 26 stycznia nad ranem oźrebiła się kolejna klacz, a park powitał na świecie klaczkę od klaczy Tylawa P i ogiera Hoczyn.

"Ogierek to 216., a klaczka to 217. źrebaki, które urodziły się w hodowli rezerwatowej istniejącej w RPN od 1982 r. (dla przypomnienia pierwsze źrebaki w Parku urodziły się w roku 1983). Oprócz tego w tzw. hodowli stajennej we Floriance od jej początków w 1996 r. do tej pory urodziły się kolejne 203 źrebięta" - tłumaczy Marczakowski w mediach społecznościowych.

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Koniki polskie w Roztoczańskim Parku Narodowym

Konik polski, zwany także biłgorajskim, to endemiczna, prymitywna rasa koni pochodząca od tarpanów, czyli wymarłego gatunku dzikiego konia, który zamieszkiwał leśne obszary Europy. Cechą charakterystyczną koników jest nieduży wzrost - zwierzęta osiągają od 135 do 140 cm. Mają one zazwyczaj myszate umaszczenie i czarną grzywę oraz ogon. Jak czytamy na stronie parku, rasę tę cechuje wielka ufność do człowieka oraz spokojny temperament.

Więcej o: