Od soboty do 26 marca utrudnienia na drogach. Wojsko rozpoczęło manewry Saber Strike

Wojsko ostrzega przed utrudnieniami na drogach w związku z przygotowaniami do wielonarodowych manewrów o kryptonimie SABER STRIKE 2022. Od soboty 12 lutego na drogach południowo-zachodnich regionów kraju będą przemieszczać się kolumny wojskowych pojazdów. Utrudnienia związane z przejazdem kolumn potrwają do końca marca.

Przejazd kolumn będzie nie tylko przemieszczeniem w rejon działań, lecz także częścią manewrów. Żołnierze będą dzięki temu trenować przyjęcie i przerzut sojuszniczych jednostek, koordynację działań transgranicznych oraz współpracę z państwami gospodarzami. Manewry potrwają do 26 marca na terenie 11 województw, m.in. w dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim. 

Zobacz wideo Manewry wojsk Białorusi i Rosji Zapad-21. Scenariusz: obrona przed atakiem NATO, a następnie kontratak

Utrudnienia na drogach. Przejeżdżające kolumny wojskowe to manewry Saber Strike

Najczęściej wojskowe pojazdy będą poruszać się po drogach nocą, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać ruch. Armia nie ukrywa jednak, że niektóre przejazdy będą musiały odbywać się także w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytu natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową oraz pododdziały regulacji ruchu we współpracy z policją.

Początkowo utrudnień należy spodziewać się na drogach województw południowo-zachodniej Polski, następnie na drogach 11 województw. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz drogach krajowych numer 16, 18 i 63.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ponadto na wybranych trasach, w 11 województwach, mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości. Ograniczenie będzie sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne (ledowe) tablice zmiennej treści.

Nowe tablice i apel o zachowanie ostrożności

Na drogach na czas manewrów pojawią się też specjalne znaki drogowe, które dotyczą tylko pojazdów wojskowych. Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.

GDDKiA apeluje również o zachowanie szczególnej ostrożności, gdy na drodze będziemy mijać kolumnę wojskową: "Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne".

Więcej o: