Twój e-PIT to usługa, dzięki której można rozliczyć się z urzędem skarbowym. Od kilku lat działa w sposób całkowicie automatyczny. Użytkownik musi jedynie zalogować się za pomocą profilu zaufanego, by zobaczyć, co wyliczyli urzędnicy.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Dwoje czytelników Gazeta.pl zgodziło się sprawdzić tuż po północy, co widać na ich kontach w usłudze Twój e-PIT. W obu wypadkach wizyta okazała się miłym zaskoczeniem. W pierwszym przypadku kwota nadpłaty wyniosła bowiem ponad 1500 zł. Na sumę składa się przede wszystkim ulga na dziecko (w wysokości ponad 1000 zł).
W przypadku drugiego czytelnika zwrot podatku wynosi 500 zł. Ulga na dziecko w tym wypadku nie przysługuje.
Osoba składająca zeznanie za pomocą systemu Twój e-PIT może modyfikować rubrykę umożliwiającą przekazanie jednego procenta z podatku. Organizację - w tym wypadku hospicjum - można zmienić na inną. W systemie jest też możliwość podania lub zmiany numeru konta, na które ma trafić zwrot.
Podatnik ma też prawo do odrzucenia zeznania podatkowego. Jeśli go nie odrzuci, system wyśle go automatycznie 2 maja (30 kwietnia, standardowy termin rozliczeń, w tym roku przypada bowiem w weekend). Istnieje także możliwość wyboru sposobu rozliczania się - indywidualnie, z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Zeznanie podatkowe warto rozliczyć szybko. Jeśli zrobimy to 15 lutego 2022 roku, urząd skarbowy środki prześle nam najpóźniej 1 kwietnia 2022 roku. Jeżeli zdecydujemy się na późniejszy termin - od 16 lutego do 2 maja 2022 roku termin zwrotu wynosi 45 dni. Liczony jest od dnia następnego po złożeniu deklaracji. Dla deklaracji "papierowych" termin jest dłuższy. Skarbówka na rozliczenie podatku ma trzy miesiące.
Jak informuje serwis e-Pity, dla PIT-37 lub PIT-38, których podatnik nie złożył, termin zwrotu wynosi trzy miesiące, licząc od 2 maja 2022 roku. "Termin zwrotu to maksymalnie 3 sierpnia 2022 r.".
Osoby, które mają do rozliczenia kilka ulg - na przykład na internet, termomodernizacyjną - zeznanie podatkowe muszą modyfikować. W tym celu trzeba je odrzucić i w odpowiednich rubrykach samodzielnie wprowadzić odpowiednie kwoty. Można użyć wbudowanego w system Twój e-PIT formularza. Ale nie jest to konieczne - podatek może za nas rozliczyć księgowy, możemy wykorzystać też zewnętrzny serwis.