W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że mechanizm praworządności jest zgodny z traktatami unijnymi. Odrzucił tym samym skargę złożoną przez Węgry i Polskę. W praktyce oznacza to, że Komisja Europejska może podjąć decyzję o wstrzymaniu transferów finansowych do krajów, które nie przestrzegają zasad praworządności.
W grudniu 2020 roku, wszystkie kraje członkowskie UE zgodziły się na zasadę, zgodnie z którą unijne fundusze otrzymają tylko te państwa, które przestrzegają odpowiednich reguł.
Ile Polacy zapłacą za upór PiS? Co w praktyce może oznaczać dla Polski decyzja TSUE? W programie "Studio Biznes" Łukasz Kijek spyta o to głównego ekonomistę Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dr Sławomir Dudek wyjaśni też, jak groźna dla portfeli Polaków jest inflacja. W styczniu, według wstępnego odczytu GUS, przekroczyła poziom 9 proc.
Kolejnym tematem poruszonym w programie "Studio Biznes" jest napięcie na linii Rosja-Ukraina, które nie słabnie. Świat wstrzymuje oddech i zastanawia się, czy informacje o wycofania części wojsk do garnizonów, które deklaruje Władimir Putin, nie jest tylko usypianiem czujności Zachodu.
Ryzyko konfliktu jest na tyle duże, że niesie ze sobą ryzyko gospodarcze. Czy Władimir Putin strzelił sobie w stopę? Jaką cenę może zapłacić nie tylko za wojnę, ale za szantażowanie Zachodu kwestią Ukrainy?
W programie nie zabraknie też wizyty w świecie sportu i technologii. Tomasz Korniejew, redaktor naczelny serwisu Moto.pl przetestuje, jak na drodze sprawdza się najnowsze porsche.
Emisja o godz. 12.00 na stronie głównej Gazeta.pl.