Świadczenie w wysokości 100 złotych będą mogły uzyskać osoby, które zadeklarują, że nie stać ich na zakup urządzenia we własnym zakresie. Bony na zakup dekoderów będzie można pobierać już od marca.
Rekompensata za zakup dekodera telewizyjnego jest wprowadzana w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, co jest podyktowane decyzją Unii Europejskiej. Na skutek tego ponad dwa miliony gospodarstw domowych straci możliwość odbierania telewizji cyfrowej na obecnym sprzęcie. Nowy standard będzie wprowadzany w czterech etapach w okresie od 28 marca do końca czerwca.
Jak powiedział minister odpowiedzialny w kancelarii premiera za informatyzację i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową dofinansowanie ma zostać rozszerzone także na zakup telewizora. - Padła taka deklaracja [podczas wtorkowych obrad senackiej komisji infrastruktury - red.], że zaproponujemy poprawki, których celem będzie modyfikacja tego projektu w taką stronę, aby uwzględniał on też możliwość sfinansowania w ramach tego programu, wymiany telewizora na taki model, który będzie odbierał naziemną telewizję cyfrową w nowym standardzie - powiedział.
Wniosek o dopłatę do zakupu dekodera złożyć będzie można online za pośrednictwem platformy gov.pl lub na poczcie. Na każde gospodarstwo domowe złożyć będzie mogła je tylko jedna osoba, która oświadczy, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosować się do zmian w nadawaniu telewizji. Osoba uprawniona do otrzymania dofinansowania otrzyma specjalny kod, który zrealizować będzie mogła w sklepach - zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, które zgłoszą się do programu.
- Można oczywiście kupić sobie jakiś lepszy dekoder, bardziej zaawansowany i zapłacić więcej, natomiast wszystko do 100 złotych zostanie pokryte przez państwo - wyjaśnił minister Janusz Cieszyński w rozmowie z Polskim Radiem 24.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Decyzją Unii Europejskiej od 1 lipca zostanie wprowadzony nowy standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T2/HEVC. Na skutek tego około 2 milionów 270 tysięcy gospodarstw domowych, które mają stare telewizory, utraci możliwość jej odbierania.
Przejście na nowy standard nadawania będzie przeprowadzane w czterech etapach: