Projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej trafił do komisji. Wniosek Koła Parlamentarnego Konfederacji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie zyskał poparcia wśród posłów.
Ze świadczenia skorzystać będą mogły osoby, które zadeklarują, że nie stać ich na zakup dekodera we własnym zakresie. Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl oraz za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.
Poseł PiS Radosław Fogiel powiedział podczas debaty, że większość użytkowników naziemnej telewizji cyfrowej to osoby w wieku powyżej 60 lat, więc udostępnienie operatora wyznaczonego, czyli Poczty Polskiej, jako miejsca, gdzie obok systemu informatycznego można składać wnioski, jest wyjściem naprzeciw potrzebom tych osób i umożliwia im skorzystanie z tej oferty.
Zdaniem Grzegorz Napieralskiego z Koalicji Obywatelskiej mechanizm wsparcia na zakup dekodera jest potrzebny, ale - jak dodaje - ustawa jest spóźniona i pojawiają się w niej pewne wątpliwości. Zauważa, że ustawa nagradza osoby, które do ostatniej chwili czekały z zakupem dekodera, natomiast nie przewiduje rekompensaty dla osób, które mimo trudnej sytuacji finansowej, zakupiły już dekoder dostosowany do nowych standardów.
DVBT-2 - więcej informacji na temat nowego standardu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady w 2022 roku zmieni się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z dotychczasowego DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Ma to związek z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby telefonii komórkowej. Po zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, około 2,27 mln gospodarstw domowych przy obecnym sprzęcie utraci możliwość jej odbierania.
Przejście na nowy standard w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:
***
Mieszkania będą tanieć w 2022 roku? Czy Polacy będą mieli problem ze spłacaniem rat? Zadaj swoje pytanie (na adres: news_gazetapl@agora.pl.), na które z ekspertką odpowiemy w programie 'Q&A Gazeta.pl'. W czwartek 10 lutego o godzinie 12:30 na żywo gościnią Gazeta.pl będzie Katarzyna Kuniewicz, analityczka rynku mieszkaniowego w Obido. Zapraszamy!