100 plus, czyli bon na zakup dekodera. Sejm przesłał projekt do komisji. Ustawa budzi wątpliwości

Sejm skierował we wtorek do komisji rządowy projekt ustawy o dopłatach do zakupu dekoderów w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Chodzi o świadczenia w wysokości 100 zł dla 2,27 mln gospodarstw domowych. Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej zauważa, że ustawa pomija osoby, które już kupiły nowe dekodery.

Projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej trafił do komisji. Wniosek Koła Parlamentarnego Konfederacji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie zyskał poparcia wśród posłów.

Telewizja (zdjęcie ilustracyjne)Bon na dekoder. KPRM zapewnia: Świadczenie nie ma związku z abonamentem

Rząd dopłaci do zakupu dekodera. Ustawa wywołuje wątpliwości

Ze świadczenia skorzystać będą mogły osoby, które zadeklarują, że nie stać ich na zakup dekodera we własnym zakresie. Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl oraz za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

Poseł PiS Radosław Fogiel powiedział podczas debaty, że większość użytkowników naziemnej telewizji cyfrowej to osoby w wieku powyżej 60 lat, więc udostępnienie operatora wyznaczonego, czyli Poczty Polskiej, jako miejsca, gdzie obok systemu informatycznego można składać wnioski, jest wyjściem naprzeciw potrzebom tych osób i umożliwia im skorzystanie z tej oferty.

Zdaniem Grzegorz Napieralskiego z Koalicji Obywatelskiej mechanizm wsparcia na zakup dekodera jest potrzebny, ale - jak dodaje - ustawa jest spóźniona i pojawiają się w niej pewne wątpliwości. Zauważa, że ustawa nagradza osoby, które do ostatniej chwili czekały z zakupem dekodera, natomiast nie przewiduje rekompensaty dla osób, które mimo trudnej sytuacji finansowej, zakupiły już dekoder dostosowany do nowych standardów.

DVBT-2 - więcej informacji na temat nowego standardu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Nowy standard DVBT-2. Przejście podzielono na etapy

Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady w 2022 roku zmieni się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z dotychczasowego DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Ma to związek z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby telefonii komórkowej. Po zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, około 2,27 mln gospodarstw domowych przy obecnym sprzęcie utraci możliwość jej odbierania.

Przejście na nowy standard w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).

***

Mieszkania będą tanieć w 2022 roku? Czy Polacy będą mieli problem ze spłacaniem rat? Zadaj swoje pytanie (na adres: news_gazetapl@agora.pl.), na które z ekspertką odpowiemy w programie 'Q&A Gazeta.pl'. W czwartek 10 lutego o godzinie 12:30 na żywo gościnią Gazeta.pl będzie Katarzyna Kuniewicz, analityczka rynku mieszkaniowego w Obido. Zapraszamy!

Więcej o: