100 plus, czyli bon na zakup dekodera. Sejm przesłał projekt do komisji. Ustawa budzi wątpliwości

Sejm skierował we wtorek do komisji rządowy projekt ustawy o dopłatach do zakupu dekoderów w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Chodzi o świadczenia w wysokości 100 zł dla 2,27 mln gospodarstw domowych. Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej zauważa, że ustawa pomija osoby, które już kupiły nowe dekodery.

Projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej trafił do komisji. Wniosek Koła Parlamentarnego Konfederacji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie zyskał poparcia wśród posłów.

Rząd dopłaci do zakupu dekodera. Ustawa wywołuje wątpliwości

Ze świadczenia skorzystać będą mogły osoby, które zadeklarują, że nie stać ich na zakup dekodera we własnym zakresie. Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl oraz za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

Poseł PiS Radosław Fogiel powiedział podczas debaty, że większość użytkowników naziemnej telewizji cyfrowej to osoby w wieku powyżej 60 lat, więc udostępnienie operatora wyznaczonego, czyli Poczty Polskiej, jako miejsca, gdzie obok systemu informatycznego można składać wnioski, jest wyjściem naprzeciw potrzebom tych osób i umożliwia im skorzystanie z tej oferty.

Zdaniem Grzegorz Napieralskiego z Koalicji Obywatelskiej mechanizm wsparcia na zakup dekodera jest potrzebny, ale - jak dodaje - ustawa jest spóźniona i pojawiają się w niej pewne wątpliwości. Zauważa, że ustawa nagradza osoby, które do ostatniej chwili czekały z zakupem dekodera, natomiast nie przewiduje rekompensaty dla osób, które mimo trudnej sytuacji finansowej, zakupiły już dekoder dostosowany do nowych standardów.

DVBT-2 - więcej informacji na temat nowego standardu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Nowy standard DVBT-2. Przejście podzielono na etapy

Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady w 2022 roku zmieni się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z dotychczasowego DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Ma to związek z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby telefonii komórkowej. Po zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, około 2,27 mln gospodarstw domowych przy obecnym sprzęcie utraci możliwość jej odbierania.

Przejście na nowy standard w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).

***

Mieszkania będą tanieć w 2022 roku? Czy Polacy będą mieli problem ze spłacaniem rat? Zadaj swoje pytanie (na adres: news_gazetapl@agora.pl.), na które z ekspertką odpowiemy w programie 'Q&A Gazeta.pl'. W czwartek 10 lutego o godzinie 12:30 na żywo gościnią Gazeta.pl będzie Katarzyna Kuniewicz, analityczka rynku mieszkaniowego w Obido. Zapraszamy!

Więcej o: