100 plus, czyli bon na dekoder. KPRM zapewnia: Świadczenie nie ma związku z abonamentem RTV

Wymiana dekoderów nie ma związku z abonamentem. Dane osób wnioskujących o dofinansowanie na zakup dekodera nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu RTV - zapewnia KPRM. Wcześniej media wskazywały, że zapowiadany przez rząd bon na zakup dekodera może mieć ukryty cel.

Rząd zamierza dofinansowywać zakup nowego dekodera. Każde gospodarstwo domowe ma jednorazowo dostać na ten cel świadczenie w kwocie 100 zł. Dzięki temu rozwiązaniu i po modernizacji systemu nadawania, miliony Polaków nie straciłyby dostępu do kanałów telewizji naziemnej. Nowe świadczenie ma być wypłacane na początku przyszłego roku.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Telewizja (zdjęcie ilustracyjne)Rząd dopłaci 100 zł na zakup dekoderów. "To wsparcie dla TVP"

KPRM tłumaczy: Dane osobowe będą mogły być przetwarzane jedynie w celu realizacji programu dofinansowania

Media sugerowały, że bon na dekoder może posiadać drugie dno. - To rozwiązanie zbierające informacje o obywatelach, które ma przywrócić system ściągalności abonamentu RTV tylnymi drzwiami - powiedział cytowany przez "Rzeczpospolitą" mec. Mariusz Busiło z kancelarii Bącal Busiło, pracującej m.in. dla podmiotów z branży TMT.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej w KPRM zaprzeczył tym doniesieniom. "Nowe przepisy nie mają żadnego związku z abonamentem. Dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu, co wprost wynika z treści zaproponowanych przepisów" - czytamy w komunikacie przesłanym Gazecie.pl.

Dane osobowe osób wnioskujących o świadczenie na zakup dekodera będą mogły być przetwarzane jedynie w celu realizacji programu dofinansowania. Takie zasady wynikają wprost z RODO. Ewentualne odstępstwo od nich wymagałoby zgody osoby, która dane przekazuje lub wystąpienia szczególnych sytuacji (np. związanych z bezpieczeństwem narodowym). Takie przesłanki nie są zatem spełnione w przypadku wykorzystania tych danych na cele związane z pobieraniem abonamentu

- wyjaśnia Wydział Promocji Polityki Cyfrowej w KPRM.

Telewizja (zdjęcie ilustracyjne)Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC

Nowy standard DVBT-2. Przejście podzielono na etapy

Przejście na nowy standard w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).
Zobacz wideo Agnieszka Pomaska o planach likwidacji TVP Info
Więcej o: