100 plus, czyli bon na dekoder. KPRM zapewnia: 安iadczenie nie ma zwi您ku z abonamentem RTV

Wymiana dekoder闚 nie ma zwi您ku z abonamentem. Dane os鏏 wnioskuj帷ych o dofinansowanie na zakup dekodera nie b璠 mog造 by przetwarzane na potrzeby 軼i庵ania abonamentu RTV - zapewnia KPRM. Wcze郾iej media wskazywa造, 瞠 zapowiadany przez rz康 bon na zakup dekodera mo瞠 mie ukryty cel.

Rząd zamierza dofinansowywać zakup nowego dekodera. Każde gospodarstwo domowe ma jednorazowo dostać na ten cel świadczenie w kwocie 100 zł. Dzięki temu rozwiązaniu i po modernizacji systemu nadawania, miliony Polaków nie straciłyby dostępu do kanałów telewizji naziemnej. Nowe świadczenie ma być wypłacane na początku przyszłego roku.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Telewizja (zdjęcie ilustracyjne) Rząd dopłaci 100 zł na zakup dekoderów. "To wsparcie dla TVP"

KPRM tłumaczy: Dane osobowe będą mogły być przetwarzane jedynie w celu realizacji programu dofinansowania

Media sugerowały, że bon na dekoder może posiadać drugie dno. - To rozwiązanie zbierające informacje o obywatelach, które ma przywrócić system ściągalności abonamentu RTV tylnymi drzwiami - powiedział cytowany przez "Rzeczpospolitą" mec. Mariusz Busiło z kancelarii Bącal Busiło, pracującej m.in. dla podmiotów z branży TMT.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej w KPRM zaprzeczył tym doniesieniom. "Nowe przepisy nie mają żadnego związku z abonamentem. Dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu, co wprost wynika z treści zaproponowanych przepisów" - czytamy w komunikacie przesłanym Gazecie.pl.

Dane osobowe osób wnioskujących o świadczenie na zakup dekodera będą mogły być przetwarzane jedynie w celu realizacji programu dofinansowania. Takie zasady wynikają wprost z RODO. Ewentualne odstępstwo od nich wymagałoby zgody osoby, która dane przekazuje lub wystąpienia szczególnych sytuacji (np. związanych z bezpieczeństwem narodowym). Takie przesłanki nie są zatem spełnione w przypadku wykorzystania tych danych na cele związane z pobieraniem abonamentu

- wyjaśnia Wydział Promocji Polityki Cyfrowej w KPRM.

Telewizja (zdjęcie ilustracyjne) Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC

Nowy standard DVBT-2. Przejście podzielono na etapy

Przejście na nowy standard w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).
Zobacz wideo Agnieszka Pomaska o planach likwidacji TVP Info
Wi璚ej o: