Rząd zamierza dofinansowywać zakup nowego dekodera. Każde gospodarstwo domowe ma jednorazowo dostać na ten cel świadczenie w kwocie 100 zł. Dzięki temu rozwiązaniu i po modernizacji systemu nadawania, miliony Polaków nie straciłyby dostępu do kanałów telewizji naziemnej. Nowe świadczenie ma być wypłacane na początku przyszłego roku.
Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl
Media sugerowały, że bon na dekoder może posiadać drugie dno. - To rozwiązanie zbierające informacje o obywatelach, które ma przywrócić system ściągalności abonamentu RTV tylnymi drzwiami - powiedział cytowany przez "Rzeczpospolitą" mec. Mariusz Busiło z kancelarii Bącal Busiło, pracującej m.in. dla podmiotów z branży TMT.
Wydział Promocji Polityki Cyfrowej w KPRM zaprzeczył tym doniesieniom. "Nowe przepisy nie mają żadnego związku z abonamentem. Dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu, co wprost wynika z treści zaproponowanych przepisów" - czytamy w komunikacie przesłanym Gazecie.pl.
Dane osobowe osób wnioskujących o świadczenie na zakup dekodera będą mogły być przetwarzane jedynie w celu realizacji programu dofinansowania. Takie zasady wynikają wprost z RODO. Ewentualne odstępstwo od nich wymagałoby zgody osoby, która dane przekazuje lub wystąpienia szczególnych sytuacji (np. związanych z bezpieczeństwem narodowym). Takie przesłanki nie są zatem spełnione w przypadku wykorzystania tych danych na cele związane z pobieraniem abonamentu
- wyjaśnia Wydział Promocji Polityki Cyfrowej w KPRM.
Przejście na nowy standard w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy: