Koncesja dla TVN7 kończy się za tydzień. Dziś kolejne głosowanie KRRiT. Stacja czeka już ponad rok

Ostateczna decyzja miała być w czwartek, a zakończyło się tylko na oświadczeniach. W piątek 18 lutego odbędzie się kolejne posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie TVN7. Jak podaje TVN24, potkanie ma rozpocząć się o 14:30. Koncesja dla stacji wygasa 25 lutego.

Od początku lutego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już trzy razy głosowała ws. wniosku o przedłużenie koncesji na nadawanie dla TVN7 na kolejnych 10 lat. Za każdym razem nie udawało się przyjąć uchwały. "Za" musi zagłosować czworo z pięciorga członków KRRiT. 

Zobacz wideo Koncesja dla TVN7 powinna być przedłużona? Jackowski: Tak, powinna być przyznana

Koncesja dla TVN7. W piątek kolejne posiedzenie KRRiT

Podczas czwartkowego posiedzenia za przedłużeniem koncesji było troje przedstawicieli Rady, podobnie zresztą jak podczas poprzednich. Ciągle zatem brakuje jednego głosu. - Jutro odbędzie się głosowanie, być może zakończy się już jakimś konkretnym efektem, zobaczymy - mówiła w czwartek rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska, cytowana przez TVN24. 

Za przedłużeniem koncesji są przewodniczący Witold Kołodziejski, wiceprzewodnicząca Teresa Bochwic oraz Elżbieta Więcławska-Sauk. Przeciwko głosują - jak dotąd - Andrzej Sabatowski i prof. Janusz Kawecki - podawał portal wirtualnemedia.pl. 

Co jeśli koncesja wygaśnie?

Koncesja dla TVN7 kończy się 25 lutego, został więc zaledwie tydzień, by ją przedłużyć. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie jest w stanie podjąć decyzji w tej sprawie od ponad roku. TVN Grupa Discovery złożyła wniosek o przedłużenie koncesji dla swojej stacji na kolejne 10 lat już 23 grudnia 2020 roku. Czeka zatem od ponad roku. TVN podkreśla, że "nie ma żadnych przesłanek, które uzasadniałyby tak olbrzymie opóźnienie". 

TVN przygotował się na wypadek wygaśnięcia koncesji. Uzyskał holenderską koncesję. Podobne rozwiązanie zastosował w przypadku TVN24, gdzie także bardzo długo - przez 18 miesięcy - czekał na odnowienie koncesji przez KRRiT. Zagraniczna koncesja dotyczy jednak wyłącznie nadawania drogą kablowo-satelitarną. Nie obejmuje naziemnej telewizji cyfrowej - to zapewnia tylko polska koncesja. Jeśli więc TVN7 jej nie otrzyma, oznacza to potencjalną stratę jednej trzeciej widzów, którzy tylko tak odbierają sygnał - donosił press.pl.

"Lex TVN" i weto Andrzeja Dudy. Ustawa wróciła do Sejmu

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy medialnej, znanej jako "lex TVN" i o skierował ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Zdaniem części komentatorów, przepisy miały uderzać bezpośrednio w koncern Discovery.

Dlaczego? Ustawa "lex TVN" zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącemu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to właśnie stacji TVN, która należy do amerykańskiego Discovery. Ustawa wymusiłaby zatem na Amerykanach, by sprzedali większościowy pakiet akcji w TVN.

Od ponad tygodnia Grupa Discovery apeluje do widzów, by składali skargi do KRRiT ws. przedłużającego się oczekiwania na przedłużenie koncesji dla TVN7. W kanałach grupy TVN emitowane są spoty i plansze zachęcające do pisania skarg. 

Więcej o: