PIT. Jak rozliczyć PIT online i jakie korzyści z tego płyną? Do kiedy należy to zrobić? [PORADNIK]

Aby rozliczyć PIT 37, nie trzeba iść do urzędu. Można to zrobić bez wychodzenia z domu. Składanie rocznego sprawozdania podatkowego przez internet nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać. Jak złożyć deklarację? Wyjaśniamy.

Twój e-PIT to rządowa usługa, która pozwala każdemu podatnikowi w Polsce rozliczyć się z Urzędem Skarbowym przez internet. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że od 15 lutego można już składać zeznanie podatkowe za rok 2021. Rozliczenia dokonujemy na rządowej stronie epit.podatki.gov.pl. 

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Rozliczenie PIT-u 37 online. Co będzie potrzebne? 

Aby wysłać rozliczenie PIT za pomocą internetu potrzebne będą: identyfikator podatkowy - PESEL/NIP data urodzenia, przychód za 2020 rok, przychód za 2021 rok z jednego z PIT-11 lub PIT-8C. Przechodząc na stronę epit.podatki.gov.pl mamy trzy opcje logowania:

  • za pomocą aplikacji mObywatel,
  • za pośrednictwem profilu zaufanego,
  • lub przez e-dowód.

Po zalogowaniu się i uruchomieniu usługi Twój e-PIT uzyskasz dostęp do zeznania podatkowego za rok 2021, które będzie automatycznie przygotowane w systemie. Tu będziesz miał do wyboru opcje rozliczenia indywidualnego lub z małżonkiem. To też miejsce, w którym możesz wybrać przysługujące ci ulgi (ulga na dzieci, ulga na internet, ulga dla młodych, ulga termomodernizacyjna, ulga mieszkaniowa), czy też darowizny różnego rodzaju i podać kwoty podlegające odliczeniu od podatku. Możesz również wskazać organizację, której przekażesz 1 proc. podatku, bez ponoszenia żadnych opłat. To właściwie tyle. Wystarczy kliknąć "zapłać online" i gotowe. 

46 . posiedzenie Sejmu IX kadencji Morawiecki o konsekwencjach ws. Polskiego Ładu. "Jeśli będzie trzeba"

Do kiedy należy rozliczyć PIT? Jakie korzyści płyną ze złożenia deklaracji online? 

Termin składania zeznania PIT-28 mija 28 lutego, a PIT-36, PIT-37 i PIT-38 w tym roku można złożyć do 2 maja. Tego dnia do Urzędu Skarbowego zostanie wysłany automatycznie wygenerowany PIT-37 lub PIT-38 w przypadku braku podjętego przez ciebie działania. Nie ma bowiem już obowiązku samodzielnego składania rocznego zeznania podatkowego i jeśli nie przysługują ci żadne ulgi ani nie zamierzasz przekazać 1-proc. podatku. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego jednak warto rozliczyć wcześniej? Po pierwsze PIT wysłany online to szybszy termin zwrotu podatku. W miejsce dotychczasowych trzech miesięcy oczekiwania na zwrot, twój okres oczekiwania zostanie skrócony do 45 dniu. Po drugie wygoda, ponieważ będziesz mógł załatwić tę sprawę, nie wychodząc z domu. I po trzecie PIT online to bardzo bezpieczna metoda na przechowywanie potwierdzenia wysyłki PIT. 

Program Rodzina 500 Plus (zdjęcie ilustracyjne) ZUS wskazał błąd, przez który nie przyznaje 500 plus. Łatwo się pomylić

Więcej o: