PIT. Fiskus potwierdza - ulga na "na cele mieszkaniowe" obejmuje sprzęt AGD i meble. Jak ją otrzymać?

Wydatki na cele mieszkaniowe przy szalejącej inflacji to duży kłopot. Jak się okazuje, ulga mieszkaniowa dotyczy nie tylko zakupu nieruchomości, ale również jej wyposażenia. Meble i sprzęt AGD to właśnie te wydatki, na jakie można otrzymać ulgę w rozliczeniu PIT. Nie przysługuje ona jednak wszystkim. A komu konkretnie? Odpowiadamy.

Do grona ulg, które mogą znacznie zmniejszyć zobowiązania wobec fiskusa, dołączyła ulga mieszkaniowa. Jak się okazuje, pod tym pojęciem kryją się także wydatki na sprzęt AGD oraz meble. Co prawda zakres jej stosowania znacznie się zwiększył, ale w praktyce dotyczy to tylko bardzo wąskiego grona podatników.

Zobacz wideo "Inwestycje w energetykę gazową i trwanie przy węglu sprawią, że Polska nie osiągnie celów, do których się zobowiązała"

Fiskus potwierdził przyznanie ulgi mieszkaniowej na sprzęt AGD i meble

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła w interpretacji wydanej 13 października 2021 roku, że za "wydatki na cele mieszkaniowe" uznaje także koszty poniesione na wyposażenie nieruchomości. Do treści dokumentu udało się dotrzeć dziennikarzom "Rzeczpospolitej".

To oznacza, że od podatku odliczyć można na przykład zakup mebli kuchennych czy kuchennego sprzętu AGD, takiego jak piekarnik, mikrofalówka, okap, zmywarka czy lodówka oraz dodatków wyposażenia w postaci oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych. Wcześniej ta możliwość dotyczyła jedynie urządzeń w zabudowie. Ulga dotyczy również zakupu kuchenki lub płyty grzewczej.

Kiedy można skorzystać z ulgi? Komu przysługuje?

Przyznanie ulgi mieszkaniowej związane jest z rozliczeniem PIT-u. Sprawozdanie podatkowe za 2021 rok można rozliczać od 15 lutego do 2 maja 2022 roku. Niestety szansę na przyznanie ulgi będą mieli jedynie nieliczni. 

Wszystko dlatego, że z ulgi skorzystać mogą tylko osoby, które sprzedały w minionym roku prywatną nieruchomość i posiadły prawa majątkowe. PIT-39 muszą wypełniać osoby, które sprzedały nieruchomość w ciągu 5 lat od jej zakupu.

Więcej o: