Od ubiegłego roku 500 plus nie jest już przyznawane bezterminowo, do czasu osiągnięcia przez dziecko dorosłości. Świadczenie trzeba odnowić co roku i złożyć na nowo wniosek. W lutym rozpoczął się nabór wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który przypada od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku.
Wniosek o 500 plus należy złożyć do 30 czerwca 2022. Dzięki temu ZUS będzie mógł wypłacić wyrównanie za czerwiec, gdy już przysługuje wypłata.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
W przypadku spóźnienia świadczenie wciąż będzie nam przysługiwało na następne miesiące. ZUS nie wypłaci jednak wyrównania za okres od 1 czerwca. Toteż złożenie dokumentów pod koniec lipca oznacza wypłatę tylko za lipiec (i ew. kolejne miesiące). Jeśli wniosek wpłynie pod koniec sierpnia, wypłata nie obejmie wyrównania za czerwiec i lipiec. Ta zasada dotyczy wszystkich wniosków złożonych po 30 czerwca.
O 500 plus nie można ubiegać się na papierze. Od tego roku wnioski mogą być składane tylko drogą elektroniczną poprzez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.
Ponadto obsługą 500 plus zajmują się już nie gminy, ale ZUS. Świadczenie jest wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.
Osoby, które mają problem z internetem, mogą liczyć na pomoc ZUS i niektórych placówek Poczty Polskiej. Pracownicy pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wypełnieniu wniosków o świadczenie
- mówiła na początku lutego prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska.