500 plus - ZUS wskazał błąd, przez który nie przyznaje dodatkowych pieniędzy. Łatwo się pomylić

Dotychczasowi beneficjenci zasiłku 500 plus od 1 lutego mogą składać nowy wniosek w ZUS, aby móc liczyć na przyznanie świadczenia na kolejny okres rozliczeniowy. Instytucja zwróciła uwagę na czynnik, który powoduje, że nie wszystkie wnioski są jednak rozpatrywane.

Od 1 stycznia 2022 roku świadczenie 500 plus zyskało nieco inny wymiar. Odpowiedzialność za zarządzanie programem uzyskał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ci, którzy otrzymywali pieniądze do tej pory, będą je wciąż otrzymywać od samorządów jedynie do 31 maja 2022 roku.

Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]

500 plus. Drobny błąd, przez który ZUS odrzuca wnioski

Rodzice, którzy chcą zachować prawo do zasiłku i otrzymywać go w kolejnym okresie rozliczeniowym (1 czerwca 2022 - 31 maja 2023), powinno złożyć nowy wniosek w ZUS. Przez pierwsze nieco ponad dwa tygodnie lutego zrobiono to, jak dotąd, wobec około 40 proc. wszystkich dzieci. Urząd odrzucił część wniosków z powodu drobnego, aczkolwiek istotnego błędu.

Względem poprzedniej procedury składania wniosków, obecnie przeprowadzana jest ona wyłącznie w formie elektronicznej. Z jednej strony jest to rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze i szybsze, ale z drugiej może spowodować nieco problemów, z którym ZUS właśnie teraz się spotyka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwrócił uwagę na czynnik, który zadecydował o odrzuceniu sporej części wniosków i powtarzał się w wielu z nich. ZUS przekazał, że choć nie ma on bezpośredniego wpływu na treść wniosku, z powodów formalnych jego obecność uniemożliwia zadysponowania chęci dalszego otrzymywania świadczenia.

Minister finansów Tadeusz KościńskiKościński: Ludzie nie tracą na Polskim Ładzie. Dostał odpowiedzi

Błąd we wniosku o 500 plus do ZUS. Częsty błąd w dacie

W sporej części wniosków pojawiła się informacja, że rodzice chcą otrzymywać 500 plus od 31 maja 2022 roku. Jest to jednak ostatni dzień aktualnego okresu rozliczeniowego, obsługiwanego przez samorządy. Poprawną datą, która upoważnia do dalszej wypłaty pieniędzy jest 1 czerwca 2022 roku. Choć różnica wynosi tylko jeden dzień, dla ZUS-u stanowi istotny czynnik ważności wniosku.

46 . posiedzenie Sejmu IX kadencjiMorawiecki o konsekwencjach ws. Polskiego Ładu. "Jeśli będzie trzeba"

1 lutego 2022 roku zakład oficjalnie rozpoczął przyjmowanie wniosków o przedłużenie 500 plus. W celu zachowania prawa do wypłaty świadczenia i otrzymywania pieniędzy na dzieci do 31 maja 2023 roku - bez żadnej przerwy - dokumentację należy wysłać do ZUS-u maksymalnie do 30 czerwca 2022 roku. Nie chcąc jednak narażać się na przerwanie wypłaty, warto zrobić to jak najwcześniej.

Więcej o: