Powstanie kolejny odcinek trasy Via Carpatia. 14 km za 391 mln złotych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad podpisała kontrakt na budowę odcinka międzynarodowej trasy Via Carpatia. Drogowa dyrekcja przekazała również, że wpłynęły oferty na kolejny odcinek trasy.
Zobacz wideo ROZMOWA O PRACY | Odcinek 02 | STUDIA

Za ponad 391 milionów złotych powstanie 14-kilometrowy odcinek Via Carpatia od granic województw lubelskiego i mazowieckiego do Międzyrzeca Podlaskiego. Wykonawcą będzie firma Strabag.

Kolejny odcinek Via Carpatia gotowy za trzy lata

Jak mówił podczas wtorkowej uroczystości związanej z podpisaniem kontraktu wiceminister infrastruktury Rafał Weber, trasa pozytywnie wpłynie na gospodarkę całego regionu. Wskazał, że nie tylko ułatwi i usprawni komunikację, ale przyczyni się także do ożywienia gospodarczego.

W ramach inwestycji powstaną obiekty inżynierskie i przejście dla zwierząt dużych i średnich, dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, drogi dojazdowe i lokalne, a istniejąca obwodnica Międzyrzeca Podlaskiego zostanie dostosowana do kategorii ruchu przewidzianej dla drogi ekspresowej S19.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Cały zakres prac ma być zrealizowany w ciągu 36 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych przypadających na czas realizacji robót. Inwestycja powinna być zatem gotowa w drugiej połowie 2025 roku. 

Via Carpatia w budowie

Międzynarodowa trasa Via Carpatia połączy kilka krajów na osi północ - południe. Będzie przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję. Polski odcinek będzie miał około 700 kilometrów długości.

Jeżeli chodzi o szlak Via Carpatia na terenie Polski, obecnie w fazie realizacji jest ponad 260 km. Kolejne 100 km jest na etapie przetargu, a blisko 130 km na etapie prac przygotowawczych. Z nieco ponad 200 km kierowcy już mogą korzystać

- powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA poinformowało również, że wpłynęło osiem ofert w przetargu na zaprojektowanie i budowę 18 kilometrów drogi ekspresowej S19 Dukla - Barwinek (granica państwa), części Via Carpatia. Najniższą ofertę na kwotę 1 440 701 991,79 zł złożyła firma Metrostav Infrastructure.  

Więcej o: