Władimir Putin w czwartek nad ranem wydał rozkaz ataku na Ukrainę - doszło m.in. do ataków rakietowych na infrastrukturę wojskową i lotniska w kilku obwodach. Rosyjskie rakiety spadły na cele we właściwie całej Ukrainie. Nawet na zachodzie, około stu kilometrów od polskiej granicy. Wojska lądowe wkraczają z wielu kierunków. Jest ewidentne, że to operacja na pełną skalę wymierzona również w Kijów. Jest niemal pewne, że dotarli na przedmieścia Charkowa na wschodzie Ukrainy, który jest położony 30 kilometrów od granicy z Rosją. Od początku spekulacji o wojnie był wymieniany jako jeden z potencjalnych pierwszych celów Rosjan. Są informacje o wrastającej liczbie ofiar - wśród nich są cywile.
Czytaj więcej: Rosjanie wchodzą właściwie z każdej strony. Naloty odnotowane w całej Ukrainie
Europa w dużej mierze jest zależna od rosyjskich dostaw gazu oraz ropy, co Putin z pewnością wykorzysta, by naciskać na Zachód. Rosja jest jednak dużym eksportem innych surowców, których dostawy również może wstrzymać.
Paliwa kopalne to główny oręż gospodarczy Rosji, która jest największym dostawcą węgla do Europy. Z 10,8 mln ton dostarczonych w styczniu, 42,3 proc. pochodzi od Rosjan - wylicza Business Insider. Podobnie wygląda sprawa z gazem, którego Rosja w 2019 roku eksportowała do Europy 166,2 mld metrów sześciennych, czyli aż 37 proc. sprowadzonego wówczas surowca. Również ropa pochodzi gównie z Rosji, ale w tym przypadku źródła są bardziej zdywersyfikowane i dostawy stamtąd stanowią 25,4 proc.
Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Rosjanie są ponadto największym eksporterem pszenicy na świecie. Od lipca 2021 roku do 13 lutego 2022 na europejski rynek trafił 438 tys. ton tego zboża. To znów aż 20,9 proc. udziałów Rosji w rynku.
Pozostałe surowce stanowią metale i kamienie szlachetne. Według bazy danych ONZ Comtrade import żelaza i stali do Unii Europejskiej z Rosji wyniósł w 2020 r. 4,51 mld dol. - podaje BI. Rosyjska firma Nornickel to największy producent nikielu rafinowanego, palladu i platyny. Nieco ograniczone mogą być również dostawy tytanu z Rosji, z której Europa importuje od kilku do kilkunastu procent rocznie zapasów tego surowca.
Kontrolowana przez państwo spółka Alrosa odpowiada za 30 proc. surowca diamentowego na świecie i jest w tym względzie najważniejszym graczem. Rosja to również trzeci producent złota na świecie.
Zachód nie pozostaje Rosji dłużny i wprowadza kolejne sankcje. Joe Biden poinformował o ekonomicznych restrykcjach dla rosyjskich firm i przedsiębiorców. Biały Dom nałożył również sankcje na spółkę operującą Nord Stream 2, a Niemcy poinformowali, że wstrzymują certyfikację gazociągu. Wielka Brytania ograniczyła działanie pięciu banków i trzech rosyjskich miliarderów.
Również Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia sankcji. - Pokażemy pakiet masywnych, precyzyjnie opracowanych sankcji. Obejmiemy nimi osoby odpowiedzialne, a także strategiczne sektory gospodarki rosyjskiej blokując dostęp do technologii na rynkach, które są kluczowe dla Rosji. Osłabimy jej bazę ekonomiczną oraz zdolność do modernizacji - wyjaśniła szefowa KE.
Zamrozimy aktywa rosyjskie w Unii Europejskiej, zablokujemy dostęp rosyjskich banków do europejskich rynków finansowych. Sankcje mają za zadanie bardzo mocno uderzyć w interesy Kremla oraz zdolność prowadzenia tej wojny.
- zapewniła unijna liderka.