UE zapowiada nowe sankcje wobec Rosji. "Najmocniejsze w historii". Uderzenie w kluczowe interesy

Zamrozimy aktywa rosyjskie w Unii Europejskiej, zablokujemy dostęp rosyjskich banków do europejskich rynków finansowych. Sankcje mają za zadanie bardzo mocno uderzyć w interesy Kremla - zapowiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej oraz Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństw, na czwartkowej konferencji prasowej zapowiedzieli wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji. To odpowiedź na atak przeprowadzany od wczesnych godzin porannych na Ukrainę. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prezydent Ukrainy na Telegramie o rosyjskim ataku

Ursula von der Leyen: Zamrozimy rosyjskie aktywa 

- Prezydent Putin sprowadził z powrotem do Europy wojnę. To są ciemne godziny. Unia Europejska stoi razem z Ukrainą. Jesteśmy świadkami bezprecedensowego aktu agresji wobec suwerennego państwa. Celem Rosji nie jest tylko Donbas i Ukraina, ale stabilność w Europie. Pociągniemy prezydenta Putina do odpowiedzialności za to, co się stało - stwierdziła der Leyen. 

- Pokażemy pakiet masywnych, precyzyjnie opracowanych sankcji. Obejmiemy nimi osoby odpowiedzialne, a także strategiczne sektory gospodarki rosyjskiej blokując dostęp do technologii na rynkach, które są kluczowe dla Rosji. Osłabimy jej bazę ekonomiczną oraz zdolność do modernizacji - wyjaśniła szefowa KE. 

Zamrozimy aktywa rosyjskie w Unii Europejskiej, zablokujemy dostęp rosyjskich banków do europejskich rynków finansowych. Sankcje mają za zadanie bardzo mocno uderzyć w interesy Kremla oraz zdolność prowadzenia tej wojny.

- zapewniła unijna liderka. 

Jej zdaniem prezydent Putin stara się "cofnąć zegar do czasu imperium radzieckiego, ale naraża przyszłość całego rosyjskiego narodu". - Wzywam Rosję, by natychmiast przerwała działania i żeby wycofała swoje oddziały z ukraińskiego terytorium.  Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi zniszczyć architektury bezpieczeństwa, które przyniosła Europie pokój oraz stabilność. Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi zastąpić praworządności przemocą i bezwzględnością. Historia udowodniła już, że społeczeństwa oraz sojusze zbudowane na zaufaniu odnoszą sukces. I dokładnie tego boją się autokraci - powiedziała.

Stany Zjednoczone zapowiadają reakcję na atak Rosji na UkrainęBiden zapowiada reakcję. Możliwy pakiet najtwardszych sankcji

Unijny przedstawiciel do spraw zagranicznych: Najmocniejszy pakiet w historii

Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństw, również podkreślał, że Unia Europejska zadziała wobec Rosji w sposób zdecydowany. - To są jedne z najciemniejszych godzin dla Europy od końca II wojny światowej. Poważne mocarstwo jądrowe zaatakowało sąsiadujący kraj i grozi atakiem na państwa, które chcą przyjść z pomocą. To naruszenie nie tylko zasad międzynarodowych, ale podstawowych zasad ludzkiej koegzystencji. Ofiarą tego jest wiele ludzkich istnień - stwierdził. 

Unia Europejska odpowie w najmocniejszy możliwy sposób

- zapewnił. Zapowiedział jednocześnie wdrożenie "najmocniejszego pakietu sankcji, jaki był wdrożony kiedykolwiek w historii".

Unia Europejska szykuje sankcje

Liderzy unijnych instytucji poinformowali w czwartek rano, że kolejne restrykcje będą się wiązały z ogromnymi i poważnymi konsekwencjami dla Rosji za jej działania. Pakiet nowych restrykcji zostanie omówiony dziś wieczorem na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli z udziałem przywódców 27 krajów członkowskich.

Ursula von der Leyen i Charles Michel zapowiedzieli, że restrykcje zostaną bardzo szybko przyjęte i będą w koordynacji z partnerami. Chodzi o USA, Wielką Brytanią i Kanadę. Przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady napisali o bezprecedensowej wojskowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. "Swoimi niesprowokowanymi i nieuzasadnionymi działaniami wojskowymi Rosja rażąco łamie prawo międzynarodowe i podważa europejskie i światowe bezpieczeństwo oraz stabilność" - podkreślili liderzy unijnych instytucji.

Władimir PutinPolityka Niemiec wobec Rosji właśnie legła w gruzach. Gorzkie przebudzenie

Więcej o: