Finlandia będzie chciała do NATO, gdy poczuje się zagrożona. "Maski zostały zerwane"

Jeszcze w środę wieczorem, przed rozpoczęciem zmasowanej inwazji Rosji na Ukrainę, premier Finlandii Sanna Marin mówiła, że jej kraj będzie gotów do ubiegania się o członkostwo w NATO w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa kraju. Dała jednak do zrozumienia, że na razie nie rozważa takiego ruchu. Już po ataku Rosji na Ukrainę prezydent Finlandii mówił, że stosunek jego kraju do Rosji "wszedł na inny poziom". - Maski zostały zerwane - powiedział Sauli Niinisto.
Pojawia się wiele błyskawicznych komentarzy: podanie dzisiaj, a jutro członkostwo. Te emocjonalne reakcje są zrozumiałe, ale nie mają racji bytu w realnym świecie

- mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej (cytowany przez PAP) prezydent Finlandii Sauli Niinisto o możliwym wejściu Finlandii do NATO.

Dzień wcześniej, jeszcze przez rosyjską agresją na Ukrainę, premier Finlandii Sanna Marin stwierdziła w parlamencie, że jeśli bezpieczeństwo kraju będzie zagrożone, to Finlandia będzie gotowa, aby ubiegać się o członkostwo w NATO. Później dodawała w programie telewizyjnym, że aktualnie taki ruch nie jest dyskutowany, że potrzebny jest w tej sprawie szeroki konsensus w społeczeństwie parlamencie oraz że posunięcia Rosji nie mają wpływu na decyzję Finlandii.

W czwartek podczas konferencji prasowej prezydent Niinisto mówił, że obecnie zagrożenie nie dotyczy Finlandii, dodawał przy tym jednak, że trzeba być przygotowanym "na różne scenariusze".

Maski zostały zerwane, stosunek Finlandii do Rosji przechodzi na inny poziom

- mówił Niinisto.

Zobacz wideo "Gdzie mamy pójść, na Boga...". Ukraińcy opuszczają swoje domy [Źródło: Deutsche Welle]

Dlaczego Finlandia nie jest członkiem NATO?

Finlandia (zresztą podobnie jak Szwecja) jest członkiem Unii Europejskiej, ale nie NATO. Jeszcze w czasach zimnej wojny zachowywała neutralność wobec Rosji w zakresie bezpieczeństwa.

Przystąpienie do NATO byłoby dla Finlandii bardzo kosztowne gospodarczo, jej faktyczne bezpieczeństwo by się pogorszyło, ponieważ Rosja rozlokowałaby dodatkowy sprzęt wojskowy niedaleko jej terytorium. Poza tym, ze względu na historyczne uwarunkowania Finlandia nadal jest nieco uprzywilejowana w stosunkach handlowych z Rosją, zaś akcesja do NATO oznaczałaby sankcje ze strony Moskwy 

- wyjaśniał niedawno w rozmowie z Onetem Przemysław Grudziński, były ambasador Polski w Finlandii.

Finlandia jest jednak bliskim partnerem NATO, a sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zaprosił jej przedstawiciela do udziału w piątkowym szczycie. Jak mówił w czwartek Stoltenberg, Finlandia (oraz Szwecja) wspierają NATO ws. inwazji Rosji w Ukrainie. 

Choć Finlandia i Szwecja nie ubiegają się obecnie o członkostwo w NATO, są głęboko przekonane, że NATO nie powinno podpisywać żadnego porozumienia z Rosją zakładającego brak możliwości rozszerzenia NATO w przyszłości. Widziałem, że Szwecja i Finlandia uznają, iż jest dla nich kwestią samostanowienia i prawa do suwerenności, aby wybrać własną drogą i być może w przyszłości wnioskować o członkostwo w NATO

- mówił w czwartek Stoltenberg.

Około połowę wszystkich granic lądowych Finlandii stanowi granica z Rosją.

Więcej o: