Chińskie banki ograniczają finansowanie towarów z Rosji

Co najmniej dwa chińskie banki ograniczyły finansowanie towarów z Rosji - podaje Agencja Bloomberg. To pochodna działań Stanów Zjednoczonych, które wprowadziły sankcje dotyczące finansowania rosyjskich podmiotów w amerykańskiej walucie.

Dwa spośród największych chińskich banków - Bank of China i Industrial and Commercial Bank of China wstrzymały kredyty denominowane w dolarach amerykańskich na zakup rosyjskich towarów. Jak pisze Bloomberg, te denominowane w chińskiej walucie nadal są dostępne, ale zgodę na przeprowadzenie takich transakcji muszą wydać odpowiednie organy banku.

Zobacz wideo Ołeh Biłecki z Kijowa: Ludzie w nocy chowali się, gdzie się tylko da, by uniknąć ostrzału

To jednak efekt amerykańskich sankcji na Rosję. Chiny oficjalnie wyraziły sprzeciw wobec objęcia Rosji sankcjami. Władze w oficjalnych komunikatach wyrażają zrozumienie dla stanowiska Rosji. Chińskie media powielają informacje o konflikcie przekazywane przez media w Rosji.

Tymczasem ambasada Chin w Kijowie, która stara się zorganizować ewakuację swoich obywateli, zaapelowała do Chińczyków, aby nie manifestowali swojej narodowości. Wcześniej zalecano bowiem umieszczanie na autach chińskich flag.

Kolejka na stacji benzynowej Orlen w KielcachOrlen wprowadza limit tankowania, a Obajtek zawiadamia ABW

Chiński sprzeciw wobec nałożenia sankcji na Rosję

Chiny otwarcie sprzeciwiły się objęciu Rosji sankcjami. Rosyjskiej agresji na Ukrainę nie nazywają też inwazją. Już w trakcie walk Państwo Środka ogłosiło zwiększenie zakupów rosyjskiej pszenicy. Władze w oficjalnych komunikatach wyrażają zrozumienie dla stanowiska Rosji. Chińskie media powielają informacje o konflikcie przekazywane przez rosyjskie media.

W piątek doszło do rozmowy telefonicznej prezydentów Rosji i Chin, podczas której Pekin po raz kolejny wsparł rozwiązanie konfliktu na drodze negocjacji.

W komunikacie chińskiego MSZ po rozmowie napisano, że Putin wyraził chęć podjęcia negocjacji ze stroną ukraińską. Niedługo potem prezydent Rosji apelował jednak do ukraińskich wojsk o obalenie obecnych władz w Ukrainie.

APTOPIX Russia Ukraine TensionsRosja grozi Finlandii i Szwecji. "Wejście do NATO miałoby poważne reperkusje"

Więcej o: