Sankcje już działają. Rosyjski statek z cennym ładunkiem zatrzymany przez Francuzów

We Francji przechwycono i skonfiskowano statek towarowy pływający pod banderą rosyjską. Jest podejrzany o złamanie sankcji nałożonych na Rosję w związku z wojną w Ukrainie.

Statek Baltic Leader, zatrzymany na kanale La Manche, miał płynąć z miasta Rouen, położonego na północnym zachodzie Francji, do Petersburga, z ładunkiem nowych samochodów - podaje BBC. Został przekierowany do portu Boulogne-sur-Mer w północnej części Francji w nocy, pomiędzy 3 a 4 nad ranem, jak przekazuje serwis Reuters. Aktualną pozycję statku można śledzić na serwisie Marine Traffic. 

Wojna w Ukrainie. Rosyjski statek zatrzymany z powodu sankcji

Według departamentu skarbu Stanów Zjednoczonych, statek ma być własnością spółki zależnej rosyjskiego banku, Promsvyazbank, który znajduje się na liście sankcji. Reuters informuje, że prezes banku, Piotr Fradkow, jest synem Michaiła Fradkowa, byłego szefa rosyjskiego wywiadu zagranicznego. Pełnił on również funkcję premiera w Rosji i jest objęty sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych.

Rosyjski bank z kolei twierdzi, że Baltic Leader już do niego nie należy i został sprzedany jeszcze przed nałożeniem sankcji. Te informacje są w trakcie sprawdzania przez francuskich urzędników, którzy mają potwierdzić, czy statek jest powiązany z Rosją.

Zobacz wideo

Sankcje nałożone na Rosję

Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Kanada, Australia oraz Japonia zdecydowały się na nałożenie sankcji na Rosję w związku z wojną w Ukrainie. Do tej pory dotyczyły one m.in. blokady rosyjskich banków, zakazu wjazdu dla ludzi reżimu i ich dzieci oraz przejęcie aktywów. Kolejne sankcje są cały czas rozważane.

- Odcięliśmy największy bank Rosji od systemu finansowego USA. Zamroziliśmy zagraniczne aktywa drugiego największego rosyjskiego banku VTB. Dodajemy do listy kolejne nazwiska należące do rosyjskich elit, które zostaną objęte sankcją. Najmocniejsze nasze działania przyjdą z czasem, jak będziemy zmniejszać dostęp Rosji do finansowani i technologii do sektorów strategicznych – zapowiedział w czwartek prezydent Joe Biden.

Więcej o: