BP sprzedaje swoje udziały w Rosniefcie. Będzie bolało, ale inaczej się nie da. "To jest news XXXL"

Brytyjski gigant paliwowy BP poinformował, że sprzeda swoje udziały (19,75 proc.) w rosyjskiej państwowej spółce Rosnieft. - BP działało w Rosji od 30 lat, współpracowało ze wspaniałymi rosyjskimi kolegami. Jednak atak Rosji na Ukrainę oznacza fundamentalną zmianę - mówi prezes BP Helge Lund.
Jestem głęboko zszokowany sytuacją na Ukrainie, a moje serce kieruję do wszystkich, których to dotyczy. To spowodowało, że gruntownie przemyśleliśmy pozycję BP w Rosnieft

- powiedział dyrektor generalny BP Bernard Looney. Zarówno on, jak i były prezes BP Bob Dudley zdecydowali się na odejście z zarządu Rosnieftu. Prezesem rosyjskiego koncernu jest Igor Sieczin, przyjaciel Władimira Putina. Rosnieft dostarcza paliwo rosyjskiej armii.

W podobnym tonie co Looney wypowiada się także prezes BP Helge Lund.

Atak Rosji na Ukrainę jest aktem agresji niosącym za sobą tragiczne konsekwencje dla całego regionu. BP działało w Rosji od 30 lat, współpracowało ze wspaniałymi rosyjskimi kolegami. Jednak działania wojenne stanowią fundamentalną zmianę

- mówi Lund w komunikacie BP.

Jak informują przedstawiciele BP, jest jeszcze za wcześnie na dokładne określenie, w jaki sposób spółka pozbędzie się udziałów w Rosniefcie. Według wyliczeń analityków, w najgorszym wypadku wyjście BP z inwestycji w Rosnieft będzie kosztowało BP 25 mld dolarów. Jak jednak czytamy w BBC, będzie to poważne uderzenie w finanse spółki, ale "nie ma ona wielkiego wyboru, jak tylko zapłacić".

Rosnieft odpowiada za około połowę rezerw ropy i gazu BP. 

Eksperci zwracają też uwagę, że decyzja BP stanowi swego rodzaju presję na inne zachodnie firmy prowadzące swoje biznesy w Rosji. Chodzi np. o francuski koncern Total Energies, który ma ponad 19 proc. udziałów w spółce Novatek (drugi największy rosyjski producent gazu po Gazpromie) i 20 proc. w projekcie Jamał LNG. Z kolei np. amerykański Exxon ma duże udziały (30 proc.) w polach naftowych i gazowych na rosyjskim Sachalinie.

Zobacz wideo Pierwsze nagrania ataków ukraińskich dronów TB2 na rosyjskie wojska

Rosnieft zszokowany decyzją

Koncern BP jest akcjonariuszem Rosnieftu od 2013 r. Pod koniec 2021 r. udziały BP w Rosniefcie były wyceniane na ok. 14 mld dol.

Z zadowoleniem przyjmuję decyzję BP o wycofaniu się z udziałów w spółce naftowej Rosnieft. Niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę musi być sygnałem alarmowym dla brytyjskich firm, które mają interesy handlowe w Putinowskiej Rosji

- napisał na Twitterze Kwasi Kwartenfg, brytyjski sekretarz ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej.

Innego zdania jest Rosnieft, który, według relacji rosyjskich agencji informacyjnych, oskarżył BP o "bezprecedensową presję polityczną". Przekonuje, że 30 lat udanej współpracy zostało zrujnowane.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Więcej o: