BP sprzedaje swoje udziały w Rosniefcie. Będzie bolało, ale inaczej się nie da. "To jest news XXXL"

Brytyjski gigant paliwowy BP poinformował, że sprzeda swoje udziały (19,75 proc.) w rosyjskiej państwowej spółce Rosnieft. - BP działało w Rosji od 30 lat, współpracowało ze wspaniałymi rosyjskimi kolegami. Jednak atak Rosji na Ukrainę oznacza fundamentalną zmianę - mówi prezes BP Helge Lund.
Jestem głęboko zszokowany sytuacją na Ukrainie, a moje serce kieruję do wszystkich, których to dotyczy. To spowodowało, że gruntownie przemyśleliśmy pozycję BP w Rosnieft

- powiedział dyrektor generalny BP Bernard Looney. Zarówno on, jak i były prezes BP Bob Dudley zdecydowali się na odejście z zarządu Rosnieftu. Prezesem rosyjskiego koncernu jest Igor Sieczin, przyjaciel Władimira Putina. Rosnieft dostarcza paliwo rosyjskiej armii.

W podobnym tonie co Looney wypowiada się także prezes BP Helge Lund.

Atak Rosji na Ukrainę jest aktem agresji niosącym za sobą tragiczne konsekwencje dla całego regionu. BP działało w Rosji od 30 lat, współpracowało ze wspaniałymi rosyjskimi kolegami. Jednak działania wojenne stanowią fundamentalną zmianę

- mówi Lund w komunikacie BP.

Jak informują przedstawiciele BP, jest jeszcze za wcześnie na dokładne określenie, w jaki sposób spółka pozbędzie się udziałów w Rosniefcie. Według wyliczeń analityków, w najgorszym wypadku wyjście BP z inwestycji w Rosnieft będzie kosztowało BP 25 mld dolarów. Jak jednak czytamy w BBC, będzie to poważne uderzenie w finanse spółki, ale "nie ma ona wielkiego wyboru, jak tylko zapłacić".

Rosnieft odpowiada za około połowę rezerw ropy i gazu BP. 

Eksperci zwracają też uwagę, że decyzja BP stanowi swego rodzaju presję na inne zachodnie firmy prowadzące swoje biznesy w Rosji. Chodzi np. o francuski koncern Total Energies, który ma ponad 19 proc. udziałów w spółce Novatek (drugi największy rosyjski producent gazu po Gazpromie) i 20 proc. w projekcie Jamał LNG. Z kolei np. amerykański Exxon ma duże udziały (30 proc.) w polach naftowych i gazowych na rosyjskim Sachalinie.

Zobacz wideo Pierwsze nagrania ataków ukraińskich dronów TB2 na rosyjskie wojska

Josep BorrelMyśliwce z krajów UE polecą na Ukrainę? Mają odpierać rosyjskie naloty

Rosnieft zszokowany decyzją

Koncern BP jest akcjonariuszem Rosnieftu od 2013 r. Pod koniec 2021 r. udziały BP w Rosniefcie były wyceniane na ok. 14 mld dol.

Z zadowoleniem przyjmuję decyzję BP o wycofaniu się z udziałów w spółce naftowej Rosnieft. Niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę musi być sygnałem alarmowym dla brytyjskich firm, które mają interesy handlowe w Putinowskiej Rosji

- napisał na Twitterze Kwasi Kwartenfg, brytyjski sekretarz ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej.

Innego zdania jest Rosnieft, który, według relacji rosyjskich agencji informacyjnych, oskarżył BP o "bezprecedensową presję polityczną". Przekonuje, że 30 lat udanej współpracy zostało zrujnowane.

Michaił FridmanWojna w Ukrainie. Pierwszy rosyjski oligarcha przeciw wojnie

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: