ZUS wypłaci w Polsce emerytury i renty, które trafiały do Ukrainy

ZUS poinformował, że przejmie wypłaty polskich emerytur i rent, które dotychczas trafiały do Ukrainy. Świadczenie będzie można otrzymywać na polski numer rachunku bankowego.
Jeśli dana osoba nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty na Ukrainie, w momencie, gdy tylko znajdzie się w Polsce, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie odpowiadającego za wypłaty świadczeń na Ukrainę 

- tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Wyjaśnia, że świadczenie będzie wypłacane od momentu, od którego emeryt czy rencista przestał je pobierać w Ukrainie.

Zobacz wideo Co oznacza zablokowanie rezerw banku centralnego?

Demonstrant trzyma tablicę z napisem 'Stop Putlerowi' i narysowaną podobizną prezydenta Rosji Władimira PutinaHakerzy udostępnili numery telefonów z Kremla. "Dzwońcie w dzień i w nocy"

Emerytura na polski numer rachunku

Emerytura czy renta będzie wypłacana na nowy numer rachunku bankowego, założonego już w Polsce. 

ZUS wyjaśnia też, że jeśli osoba, która dotychczas otrzymywała polską emeryturę i rentę na Ukrainie, trafiła obecnie np. do Niemiec, Czech, Słowacji, Mołdawii czy Rumunii, powinna skontaktować się z lokalnym odpowiednikiem zakładu ubezpieczeń społecznych. Tam powinna otrzymać pomoc.

Trzeba pamiętać, żeby wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z polskiego ZUS i z powodu wojny nie można jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do polskiego ZUS, w celu udzielenia pomocy

- wyjaśnia ZUS. Jak informuje zakład, skontaktuje się on z daną osobą i wznowi wypłaty polskich emerytur i rent na rachunek w tym kraju. 

ZUS po ukraińsku 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił ukraińskojęzyczną sekcję na swojej stronie internetowej. Przekazuje w niej najważniejsze informacje m.in. o emeryturach i rentach dla osób, które pracowały w Ukrainie, a także warunkach uzyskania: świadczeń rodzinnych czy ubezpieczenia zdrowotnego. Planowane jest także uruchomienie możliwości zakładania profilu PUE w języku ukraińskim.

ZUS zwrócił się także do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia swojej bazy lokalowej dla uchodźców. Łącznie chodzi o 1,4 tys. miejsc w ośrodkach szkoleniowych.

Michaił FridmanWojna w Ukrainie. Pierwszy rosyjski oligarcha przeciw wojnie

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: